Francuska zbog opasnih proizvoda blokira kinesku e-trgovinu Wish Istaknuto
Nekoliko francuskih ministara zatražilo je od najvećih internetskih tražilica i trgovina aplikacijama za mobilne uređaje uklanjanje internetske trgovine Wish iz te države.
Wish je popularna platforma za e-trgovinu na kojoj je moguće naći uglavnom robu koju nude kineski trgovci. Nema vlastita skladišta i trgovine, već služi kao posrednica između kupaca i prodavača.
Prošle je godine Direction générale de la concurrence, de la consommation et de la répression des fraudes (DGCCRF), francusko tijelo zaduženo za prava potrošača i prijevare, pokrenulo istragu protiv Wisha.
Moguć je presedan
Sumnjalo se, naime, kako trgovci varaju kupce i prodaju krivotvorenu robu neovlašteno koristeći logotipe i druge zaštitne znakove poznatih brendova. Također su u DGCCRF-u naručili 140 različitih proizvoda s Wisha, uglavnom iz uvoza, kako bi utvrdili jesu li sigurni za korištenje.
Pokazalo se kako 95 posto igračaka koje su pregledali nije u skladu s europskom regulativom, a 45 posto su proglasili opasnima. Što se potrošačke elektronike tiče, 95 posto također ne bi trebalo biti dostupno u Europi, dok je 90 posto bilo opasno na ovaj ili onaj način. Čak je i jeftina bižuterija kakva se koristi za kostimiranje bila uglavnom opasna (62 posto), piše Tech Crunch.
Wish iz svoje trgovine u pravilu ukloni sporne predmete u roku od 24 sata po primitku obavijesti da su opasni. Ali, u većini slučajeva ti prozvodi ostanu dostupni pod drugim nazivom, ponekad čak i kod istog trgovca. Problem je, dakle, i to što Wish ne prati transakcije opasnom i s regulativom neusklađenom robom, niti obavještava kupce zašto je neki proizvod povučen.
U srpnju ove godine DGCCRF je zatražio od Wisha usklađivanje s europskim zakonima i propisima o e-trgovini i sigurnosti proizvoda. Dali su im rok od dva mjeseca. Četiri mjeseca kasnije francuske vlasti posegnule su za novim ovlastima pa su od tražilica i trgovina aplikacijama zatražile uklanjanje Wisha.
Wishova aplikacija i web odredište će i dalje biti funkcionalni ako ste ih dosad koristili, ali se više neće pojavljivati u rezultatima pretraživanja i u trgovinama aplikacijama u Francuskoj.
Ovim radikalnim potezom Francuska bi mogla postaviti presedan, a njen primjer bi mogle slijediti i druge države članice Europske unije.
Vezani članci
- EU: Facebook i Instagramov model oglasa krši DMA
- Europska unija želi ispitati Apple nakon optužbi o blokiranju Epic Games trgovine aplikacija
- Pale dionice Applea zbog strožih EU regulativa i zabrane iPhonea u Kini
- TikTok počeo migrirati podatke europskih korisnika na njihov prvi lokalni podatkovni centar
- Plaćeni planovi bez reklama za Facebook i Instagram u Europi