Američke tvrtke neće smjeti graditi tvornice u Kini Istaknuto
Američke tehnološke tvrtke koje primaju sredstva iz saveznog proračuna neće tijekom narednih deset godina smjeti graditi pogone s naprednom tehnologijom u Kini.
Nakon što je AMD-u i Nvidiji zabranila izvoz čipova za umjetnu inteligenciju u Kinu, administracija američkog predsjednika Joea Bidena otišla je korak dalje.
Nove smjernice, koje brane gradnju pogona s naprednom tehnologijom, dio su plana vrijednog 50 milijardi američkih dolara kojim se želi poticati lokalna industrija poluvodiča.Tehnološke tvrtke koje koriste sredstva iz fonda CHIPS moći će u Kini graditi samo tvornice koje koriste već zrele tehnologije za proizvode namijenjene kineskom tržištu.
Milijarde dolara za proizvodnju i istraživanje
Biden je u kolovozu ove godine potpisao zakon CHIPS And Science kojim je predviđeno ulaganje 280 mlrd. USD u visokotehnološku proizvodnju i znanstvena istraživanja. Također su predviđene i porezne olakšice za tvrtke koje se odluče na gradnju tvornica za proizvodnju čipova na području Sjedinjenih Država.
Cilj je zadržati primat SAD-a u razvoju naprednih tehnologija, smanjiti ovisnost o kineskim proizvođačima i ublažiti nestašicu čipova.
Od spomenutih 50 mlrd. USD oko 28 mlrd. bit će potrošeno na jačanje domaće proizvodnje logičkih i memorijskih čipova putem subvencija i jamstava za zajmove. Oko 10 mlrd. USD namijenjeno je povećanju proizvodnje sadašnje generacije poluvodiča i čipova, a 11 mlrd. USD na istraživanje i razvoj.
Prikupljanje zahtjeva za subvencije za gradnju novih pogona trebalo bi početi do veljače 2023. godine. Tvrtke će morati dokazati kako su im državna sredstva apsolutno nužna za proizvodnju. U Bidenovoj administraciji tvrde kako nitko neće dobiti više no što je apsolutno nužno.
SAD i Kina već su dugo u sukobu oko trgovine i tehnologije.
SAD trenutno drži oko deset posto globalne proizvodnje procesora. Početkom '90-tih godina prošlog stoljeća taj je udio bio 40 posto, piše BBC.
Vezani članci
- Globalna utrka u generativnoj AI: Kina vodi u korištenju, SAD u implementaciji, dok Europa kaska
- OpenAI će blokirati ljude u Kini da koriste njihove usluge
- Biden potpisao zakon o zabrani TikToka, pokreće se postupak za prisilnu prodaju tvrtke ByteDance
- Tvornica tvrtke Intel zabilježila gubitak od 7 milijardi dolara u 2023.
- Europska tehnologija za leteći automobil prodana Kini