Europska unija sprema oštre kazne za lažne vijesti Istaknuto
Europska komisija namjerava objaviti nova pravila za velike tehnološke tvrtke. Morat će se obračunati s lažnim vijestima, dezinformacijama i deepfake uratcima na svojim platformama.
Također će morati predati podatke i informacije koje bi mogle biti korisne u borbi protiv lažnjaka online. Ako to ne učine, prijete im globe koje mogu dosegnuti do šest posto njihovog globalnog prometa.
Dio je to nastojanja Europske unije u obuzdavanju tvrtki kao što su Meta Platforms, Microsoft i Twitter putem Zakona o digitalnim uslugama, koji je već u proceduri usvajanja.
Prema dokumentima koje je objavio Reuters, velike tehnološke tvrtke morat će implementirati jasne politike prema nedozvoljenim manipulativnim ponašanjima i praksama na platformama kojima upravljaju.
Odgovornost za nadzor provedbe bit će podijeljena između regulatornih agencija u državama članicama Unije i samih tvrtki.
Šest mjeseci za primjenu
Novi zakon bi također trebao pomoći u suzbijanju dezinformacija koje pristižu iz Rusije.
Nakon što stupi na snagu, tvrtke na koje se odnosi imat će šest mjeseci za primjenu odgovarajućih mjera. Morat će podnijeti izvješće o tome kako moderiraju sadržaj i objasniti kako su se lažne informacije uopće našle na njihovim platformama.
Na snazi je trenutno dobrovoljni sporazum o borbi protiv dezinformacija iz 2018. godine, kojeg su potpisali predstavnici Facebooka, Googlea, Microsofta, Twittera, Mozille i drugih. Zakon o digitalnim uslugama bi odredbe tog sporazuma trebao pretočiti u praksu, uz prijetnju ozbiljnim financijskim kaznama.
Neke od preuzetih obveza u međuvremenu su zastarjele, piše Gizmodo, a ni tvrtke potpisnice se nisu baš potrudile u primjeni. Kao negativni primjeri istaknuti su Facebook i Twitter.
Europska komisija je još u rujnu 2020. godine zatražila strukturirani program nadzora praćenja provedbe tih mjera.
Vezani članci
- EU: Facebook i Instagramov model oglasa krši DMA
- Europska unija želi ispitati Apple nakon optužbi o blokiranju Epic Games trgovine aplikacija
- Europska komisija istražuje postoji li monopol na tržištu generativne AI
- Pale dionice Applea zbog strožih EU regulativa i zabrane iPhonea u Kini
- TikTok počeo migrirati podatke europskih korisnika na njihov prvi lokalni podatkovni centar