Želite li europsko tijelo za velike digitalne projekte? Recite to Vladi! Istaknuto
Europska unija želi stvoriti pravni okvir koji bi omogućio udruživanje sredstava te suradnju država i institucija na ostvarivanju digitalne transformacije. Traži se i vaše mišljenje.
Digitalizacija je jedan od glavnih prioriteta politika za provedbu do 2030. godine na razini Europske unije. Cilj je postizanje ciljeva digitalne transformacije europskih društava i gospodarstava u skladu s europskim vrijednostima, jačanjem digitalne komponente vodstvo i promicanjem uključivosti i održivosti.
U tu svrhu usvojen je program "Put u digitalno desetljeće", čime su postavljeni konkretni digitalni ciljevi koje treba ostvariti do kraja desetljeća u cijeloj Uniji. Grupirani su u četiri glavna područja: digitalne vještine, digitalna infrastruktura, digitalizacija poslovanja i javnih usluga.
Program predlaže prihvaćanje skupa digitalnih načela, pokretanje svih važnijih višedržavnih projekata i priprema zakonodavnog prijedloga kojim će se uspostaviti čvrst okvir za upravljanje putem mehanizama praćenja i suradnje s državama članicama.
Temelj za digitalnu infrastrukturu velikih razmjera
Za ostvarivanje njegovih ciljeva potrebni su digitalni kapaciteti u četiri područja Digitalnog kompasa, do kojih je moguće doći samo države članice i Unija udruže resurse.
Stoga program "Put u digitalno desetljeće" nastoji pružiti potporu pokretanju i vođenju višedržavnih projekata te urediti njihovu koordinaciju. Preciznije, trebao bi stvoriti okvir za formiranje pravnog entiteta za organizaciju i provedbu projekata koje sufinanciraju nekoliko država članica, Europska komisija, Europska investicijska banka, javni i privatni ulagači...
Ideja je ponajprije u više država uvesti digitalnu infrastrukturu i/ili usluge velikih razmjera, koje bi ostale otvorene svim zainteresiranim državama članicama i stranama.
Pravnom strukturom bit će uređeni standardni mehanizmi za zajednička pitanja kao što su upravljanje projektom, odgovornost, vlasništvo i upravljanje podacima te objedinjavanje različitih izvora financiranja, koji mogu među ostalim uključivati programe Unije pod izravnim ili neizravnim upravljanjem, doprinose država članica i privatno financiranje.
Rok produljen do 6. veljače
To će biti jedna od mogućnosti za provedbu višedržavnih projekata, a države članice mehanizam će moći koristiti na dobrovoljnoj osnovi. Pojedinosti o financiranju, provedbi konkretnih projekata i sudjelovanju u njima te konkretna područja neće biti utvrđene programom. Bit će dostupne tek u predstojećim godinama i ovisiti o potpori država članica.
Novi instrument - Konzorcij za europsku digitalnu infrastrukturu (European Digital Infrastructure Consortium, EDIC) - ne podrazumijeva uspostavu novog tijela Unije i nije usmjeren na jedan višedržavni projekt. Njime bi trebale biti uklonjenje manjkavosti Unijinog paketa instrumenata kad je riječ o kombiniranju financiranja iz država članica, proračuna Unije i privatnih ulaganja u svrhu uvođenja i rada infrastrukture i usluga od zajedničkog interesa, izvan područja istraživanja.
Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva objavio 20. siječnja ove godine poziv na iskazivanje interesa za osnivanjem EDIC-a. Rok za to je bio do 31. siječnja, no sad je produljen do ponedjeljka, 6. veljače.
Više informacija možete zatražiti na adresu e-pošte ivan.penava@rdd.gov.hr ili telefon 01/4400 854.
Vezani članci
- EU: Facebook i Instagramov model oglasa krši DMA
- Europska unija želi ispitati Apple nakon optužbi o blokiranju Epic Games trgovine aplikacija
- Europska komisija istražuje postoji li monopol na tržištu generativne AI
- HUP-ICT potiče male i srednje tvrtke na bržu digitalizaciju
- Pale dionice Applea zbog strožih EU regulativa i zabrane iPhonea u Kini