Exxon planira ogroman pogon za izvlačenje ugljika, ako ga drugi plate Istaknuto
Exxon, jedna od najvećih svjetskih naftaških tvrtki, planira ogroman pogon za izvlačenje ugljika iz atmosfere i traži pomoć vlasti te financijera za taj projekt.
Joe Blommaert, predsjednik Exxonovog odjela za niskougljična rješenja (Low Carbon Solutions), najavio je kako dio industrijske zone u američkom gradu Houstonu namjeravaju prenamijeniti u središte za izvlačenje ugljika iz atmosfere i pohranu, vrijedno sto milijardi američkih dolara.
Ideja je zarobiti sav ugljični dioksid koji nastaje u Houston Ship Channelu, 80 kilometara dugom koridoru u kojem je velik broj naftnih i plinskih rafinerija, i pohraniti ga na dno Meksičkog zaljeva. Riječ je, dakle, o ogromnom industrijskom kompleksu koji proizvodi ogromne količine ugljik-dioksida. Kako bi taj projekt zaživio traže podršku vlasti i društva u cjelini.
Spremni su pokriti najviše 15 posto
Tehnologije za izvlačenja ugljika iz atmosfere i njegovu pohranu vjerojatno ćemo morati na ovaj ili onaj način upotrijebiti kako bi smanjili zagrijavanje matičnog nam planeta. Naftna i plinska industrija ih voli zbog više razloga, ali ponajviše zbog toga što uklanja (ili barem ublažava) jedan od najvećih prigovora korištenju fosilnih goriva.
Ali, taj pristup u sadašnjem izdanju ima i više nedostataka. Primjerice, preskup je i ne pomaže u rješavanju problema s plinovima poput metana.
Usprkos tomu, u Exxonu su odlučili dati tim tehnologijama prednost u odnosu na obnovljive izvore energije. Nisu naveli koliko su spremni uložiti u projekt kojeg predlažu, ali su pozvali na javna i privatna ulaganja kako bi bio ostvaren.
Ipak, iz nedavno objavljenih dokumenata jasno je kako je dio Exxonove imovine izložen riziku zbog klimatskih promjena. U toj su tvrtci namjeravaju potrošiti do 15 mlrd. USD tijekom narednih pet godina za podršku inicijativama smanjenja emisija stakleničkih plinova.
U pitanju je velik novac, ali ni približno dovoljan za pokrivanje troškova njihovog ambicioznog plana za Houston, piše Gizmodo.
Vezani članci
- Europska unija sprema nove troškove za podatkovne centre
- Samsung će potrošiti pet mlrd. USD na ugljičnu neutralnost
- Urednici Wikipedije ne žele primati donacije u kriptovalutama
- Kreće poziv za sufinanciranje obnovljivih izvora energije
- Europa proširuje pravila za ekološki prihvatljiviji dizajn proizvoda