Kraj američkog špijuniranja i uzimanja podataka preko interneta? Istaknuto
Google, Facebook i Apple znaju točno što žele: nema više grupnog i masovnog skupljanja podataka, koje je odobreno nekoliko puta proširivanom i mijenjanom kontroverznim dijelom 215 u američkom Patriot Actu. Ključna je to stavka o privatnosti na internetu koja istječe 1.lipnja, a američki kongres, senat i Bijela kuća zbog pritiska javnosti još uvijek nisu sigurni što će napraviti s njom.
Internetski su divovi zajedno s američkim skupinama za zaštitu privatnosti ACLU („American Civil Libertines Union“) i EFF („Electronic Frontier Foundation“) američkom predsjedniku, senatu i kongresu predali pismo koje sadržava njihove zahtjeve o prestanku uzimanja podataka i špijuniranja. U pismu traže „jasan, snažan i trenutno važeći kraj masovnog skupljanja podataka koje stoji u Patriot Actu“. Sve grupe ne vide razlog zašto „Kongres ne bi istovremeno zaštitio nacionalnu sigurnost i privatnost korisnika“ i istovremeno „vratio povjerenje u internet“.
Google i Facebook su izazvali bijes javnosti kada se otkrilo da su davali podatke svojih korisnika američkoj agenciji NSA bez njihovog znanja, te nakon afere s Edwardom Snowdenom koji je razotkrio koliko je NSA zapravo uzela podataka bez dopuštenja i znanja njihovih vlasnika.
Vezani članci
- Googleu je rečeno da proda Chrome kako bi prekinuo monopol u pretraživanju
- Apple kupuje proizvođač jedne od najboljih aplikacija za uređivanje fotografija na iPhoneu
- Apple priprema novi model iPhone SE koji eliminira home gumb
- EU: Facebook i Instagramov model oglasa krši DMA
- Google kaže da će uništiti podatke prikupljene u Incognito načinu rada u Chromeu