Razvoj internetskih i poslovnih tražilica prilagođenih isključivo korisniku Istaknuto
Kontekstualna tražilica traži željene podatke po kvaliteti, a ne po kvantiteti kao što to čine obične tražilice. Ovakav način pretrage nije nov; mnoge ga kompanije u svijetu testiraju i ulažu u njega već godinama. One vjeruju da će kontekstualno traženje sadržaja u budućnosti zamijeniti način na koji danas tražimo i pronalazimo informacije, i u privatnoj i u poslovnoj sferi.
Ovakav oblik tražilice nije "koncept budućnosti", nego se već koristi, ali još uvijek nije u širokoj primjeni. Apple, Google i Yahoo već godinama rade na tome da korisnicima ponude slične rezultate pretrage, što Google radi sa svojim servisom Google Now (a ako Google to radi, onda će sigurno krenuti i svi ostali). Tim se oblikom traženja danas ipak mogu služiti jedino korisnici interneta i pametnih telefona.
Na koje bi ga onda načine mogle koristiti korporacije? Najveći je problem prodajnih i marketinških odjela što troše previše vremena na pronalazak informacije koje im trebaju, te bi im se pretraga na ovaj način znatno olakšala i ubrzala. Tražilica radi na principu osobnih podataka onoga koji ju koristi, kompanije gdje je zaposlena/a te geografske lokacije gdje se nalazi. Na taj način isporučuje informacije namijenjene upravo osobi koja ih traži i u skladu s njegovom/njezinom profesijom.
Vezani članci
- Googleu je rečeno da proda Chrome kako bi prekinuo monopol u pretraživanju
- Apple kupuje proizvođač jedne od najboljih aplikacija za uređivanje fotografija na iPhoneu
- Apple priprema novi model iPhone SE koji eliminira home gumb
- Tražilice pogonjene umjetnom inteligencijom koje ne plate ne mogu indeksirati sadržaj s Reddita
- OpenAI otkrio SearchGPT: tražilicu pogonjenu umjetnom inteligencijom