Tajvan želi pojačati suradnju s EU oko proizvodnje čipova Istaknuto
Europske zemlje trebale bi ojačati odnose s Tajvanom ako žele nastavak tajvanskog ulaganja u proizvodnju poluvodiča, rekao je ministar vanjskih poslova Joseph Wu.
Inozemna ulaganja tvrtke Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp (TSMC), najvećeg svjetskog ugovornog proizvođača čipova, trebaju odobrenje vlasti, uključujući potencijalnu tvornicu u Njemačkoj.
Wu je rekao kako vlasti ne postavljaju uvjete za ulaganja TSMC-a, kao i da je na toj tvrtci odluka hoće li projekt donijeti zaradu. Dodao je kako Tajvan neće blokirati ulaganja u Europi, ali postoji "filozofsko pitanje" oko toga što država koja želi tajvansku pomoć mora razmotriti širu sliku odnosa s Tajvanom.
"Iako nismo sebični oko zaustavljanja ulaganja TSMC-a u druge države, svakako se nadamo kako druge države koje žele privući TSMC (...) također mogu razmisliti o situaciji u kojoj se nalazi Tajvan", istaknuo je Wu.
Na popisu za ulaganja od 2015.
Kina smatra Tajvan svojim teritorijem i nikada se nije odrekla upotrebe sile kako bi ga stavila pod svoju kontrolu. Tajvan se oštro protivi zahtjevima Kine i kaže kako samo ljudi na tom otoku mogu odlučiti o svojoj budućnosti.
"Ako mogu razmišljati u toj pozitivnoj liniji, odnosi između Tajvana i europskih zemalja, velikih europskih zemalja, bit će puno bolji nego prije", rekao je Wu.
Tajvan nema formalne diplomatske veze ni s jednom europskom zemljom osim Vatikana. Kina je upozorila Europu protiv sklapanja službenih veza s Tajvanom uoči Wuova posjeta.
Wu je posjetio Češku i, prema izvorima, putovao i u Bruxelles, gdje se nalaze sjedišta Europske unije i NATO-a.
Tajvanski čelnik je rekao da su čelnici EU-a jasniji nego prije u pozivanju na mir u Tajvanskom tjesnacu i kako bi blok trebao razmotriti veću suradnju s Tajvanom, poput bilateralnog sporazuma o ulaganju.
EU je Tajvan uvrstila na svoj popis potencijalnih partnera za bilateralna ulaganja 2015. godine, ali od tada s Tajvanom nije razgovarala o tom pitanju, piše Reuters.
Njemačka je nedavno odbila dati dodatne subvencije Intelu za tvornicu čipova u gradu Magdeburgu, vrijednu 17 milijardi eura.
Vezani članci
- EU: Facebook i Instagramov model oglasa krši DMA
- Tvornica tvrtke Intel zabilježila gubitak od 7 milijardi dolara u 2023.
- Europska unija želi ispitati Apple nakon optužbi o blokiranju Epic Games trgovine aplikacija
- Japan ulaže 300 milijuna dolara da potakne domaće istraživanje čipova
- Pale dionice Applea zbog strožih EU regulativa i zabrane iPhonea u Kini