Microsoft priprema ustupke kako bi EU dozvolila preuzimanje Activision Blizzarda Istaknuto
Microsoft će tijekom nadolazećih tjedana vjerojatno ponuditi ustupke regulatornim agencijama u Europskoj uniji kako bi dobio odobrenje za preuzimanje Activision Blizzarda.
Softverski div i proizvođač igraće konzole Xbox time želi ukloniti moguće službene prigovore na 69 milijardi američkih dolara vrijedno preuzimanje tvorca računalne igre Call of Duty i brojnih drugih popularnih naslova.
Akvizicija je najavljena u siječnju 2022. godine. Microsoft njome želi učvrstiti tržišnu poziciju kako bi se bolje natjecao s predvodnicima u svijetu računalnih igara, kineskim Tencentom i japanskim Sonyjem.
Desetogodišnji ugovor za Sony
Ali, tome su se suprostavile regulatorne agencije u Uniji, Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Državama, a iz Sonyja su se mogli čuti i pozivi na zabranu preuzimanja. Ta je tvrtka također bila najavila kako će za 3,6 mlrd. USD preuzeti tvrtku Bungie, studio koji stoji iza serijala računalnih igara Destiny i Halo, što je i učinila u srpnju ove godine.
Siječanj 2023. godine rok je do kada Europska komisija, koja istražuje predloženu akviziciju, treba sastaviti i objaviti službeni popis zamjerki.
Microsoft se nada kako bi mogao otkloniti barem neke od njih prije isteka roka, i tako skratiti postupak izdavanja odobrenja, piše Reuters. Očekuje se kako će ponuditi Sonyju desetogodišnji licencni ugovor i obvezati se kako će igre biti dostupne isti dan za igraće konzole PlayStation i Xbox.
Pitanje je, naravno, hoće li to biti prihvaćeno, kao i hoće li biti dovoljno za druge regulatorne agencije, poput američke Federal Trade Commission i britanske Competition and Markets Authority.
Europski regulatori bi svoju odluku trebali objaviti do 11. travnja 2023. godine. Preuzimanje Activision Blizzarda dosad je zeleno svjetlo dobilo u Brazilu, Saudijskoj Arabiji i Srbiji.
Europska unija bi u međuvremenu mogla pokrenuti istragu protiv Microsofta zbog zlorabe dominantnog tržišnog položaja kad je riječ o aplikaciji Teams. Europska komisija je dosad oglobila Microsoft s 2,2 milijarde eura zbog raznih prekršaja.
Vezani članci
- Microsoft je prekršio antimonopolska pravila povezivanjem Teamsa s Office alatima, kaže Europska unija
- Activision studio Toys for Bob postaje neovisan nakon velikih otkaza u Xboxu
- Medijske kuće tužile OpenAI i Microsoft zbog kršenja autorskih prava
- Microsoft poziva na AI hackathon za žene
- Microsoft ušao u upravu OpenAI, Sam Altman se vratio kao CEO