Nestašica čipova pogađa ogroman broj industrija Istaknuto
Procjenjuje se kako je 169 industrijskih grana diljem svijeta pogođeno nestašicom čipova koja traje već mjesecima i kojoj se ne nazire kraj.
Osim računalne, u prvom su planu zbog te nestašice dosad bili proizvođači automobila i potrošačke elektronike općenito. Ali, negativne posljedice nestašice dalekosežnije su nego što bi se moglo u prvi tren pomisliti.
Analiza investicijske banke Goldman Sachs pokazuje kako su zahvaćene i industrije poput proizvodnje čelika i betona, sustava za klimatizaciju i rashlađivanje, pa čak i pivovare i sapuna. Među pogođenima su i tvrtke koje proizvode uređaje na koje se oslanjamo kako bismo mogli pristupiti internetu te surfati webom, kao što su mrežni switchevi, routeri i web serveri.
Bez brzog rješenja
Kako bi došli do te procjene, analitičari Goldman Sachsa su pretresli potrebu svake industrije za mikroprocesorima i s njima povezanim komponentama. Uvrštene su sve koje troše više od jedan posto svog bruto društvenog proizvoda (BDP) na čipove. Primjerice, piše Yahoo Finance, automobilska industrija troši na njih 4,7 posto svog BDP-a.
Ta je industrija naročito na udaru zbog načina na koji njen lanac opskrbe funkcionira. Naime, kako bi držali troškove na niskim razinama, proizvođači nastoje ne gomilati zalihe. Očekivali su pad potražnje zbog širenja pandemije koronavirusa, ali se zanimanje kupaca povećalo brže od njihovih prognoza.
Usporedno s time naglo je porasla potražnja za računalima, računalnom opremom i potrošačkom elektronikom općenitom, kako bi ljudi mogli raditi i zabaviti se od kuće dok karantena traje. Proizvođači procesora odjednom su se našli pritisnuti sa svih strana, i bez brzog rješenja kako izaći iz te situacije.
Nestašica bi mogla rezultirati padom proizvodnje automobila od tri do pet posto na globalnoj razini tijekom ove godine. U pojedinim granama potrošačke industrije taj bi pad mogao dosegnuti i deset posto. Na to je još u ožujku upozorio Appleov dobavljač Hon Hai Precision Industry.
Sve skupa bi moglo rezultirati povećanjem cijena robe široke potrošnje koja koristi čipove od jedan do tri posto, predviđaju u Goldmanu.
Vezani članci
- Tvornica tvrtke Intel zabilježila gubitak od 7 milijardi dolara u 2023.
- Europska tehnologija za leteći automobil prodana Kini
- Japan ulaže 300 milijuna dolara da potakne domaće istraživanje čipova
- Arm Holdings čipovi nadaju se tržišnoj vrijednosti većoj od 50 milijardi dolara
- Cisco ponudio nove čipove za superračunala s umjetnom inteligencijom