Arm Holdings čipovi nadaju se tržišnoj vrijednosti većoj od 50 milijardi dolara Istaknuto
Arm, britanski proizvođač čipova, nada se postizanju tržišne vrijednosti veće od 50 milijardi dolara u svojoj prvoj prodaji dionica javnosti od 2016. godine.
Tvrtka, koja dizajnira čipove za uređaje, uključujući pametne telefone i igraće konzole, namjerava prikupiti gotovo 5 milijardi dolara u svojoj ponudi na američkom tržištu.
Očekuje se da će to biti najveća ponuda godine i smatra se testom povjerenja tržišta.
To slijedi nakon snažnog lobiranja britanske vlade da se ponudi u Londonu.
Premijer Rishi Sunak osobno se uključio u pregovore prije nego što je odluka o provođenju liste na Nasdaqu objavljena ranije ove godine.
Izvršni direktor Rene Haas izjavio je da će tvrtka zadržati svoju intelektualnu imovinu, sjedište i operacije u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Arm Holdings, zvijezda britanske tehnološke industrije, procjenjuje da 70% svjetske populacije koristi proizvode koji se oslanjaju na njihove čipove, uključujući gotovo sve pametne telefone na svijetu.
Tvrtku posjeduje japanski investicijski div Softbank, koji ju je preuzeo 2016. godine u transakciji koja je vrijedila 32 milijarde dolara. Prije tog preuzimanja, tvrtka je bila kotirana na burzi u Londonu i New Yorku 18 godina.
Softbank će i dalje posjedovati 90% dionica tvrtke nakon prodaje dionica, koja je manja od prvotno predložene. Očekuje se da će dionice početi trgovati sljedeći tjedan.
U regulatornom priopćenju u utorak, Arm je izjavio da prodaje 95.500.000 dionica u transakciji po cijeni koja se očekuje između 47 i 51 dolara po dionici. To bi postavilo tržišnu vrijednost tvrtke između otprilike 50 i 54 milijarde dolara.
Izvijestila je da je već dogovorila suradnju s nekim od svojih velikih klijenata, uključujući Apple, Google i Nvidia, koji su se obvezali kupiti oko 735 milijuna dolara vrijednosti dionica.
Softbank, koji se suočavao s velikim gubicima na ulaganjima kao što je WeWork, prethodno je istraživao prodaju Arma tvrtki Nvidia u transakciji vrijednoj oko 40 milijardi dolara. Ta inicijativa je napuštena 2022. godine nakon što su vlasti izrazile zabrinutost za konkurenciju.
Najnoviji plan nudi način postupnog smanjenja svojih udjela.
S obzirom na to da su poluvodiči na prvoj liniji borbe između SAD-a i Kine u borbi za tehnologijom, ponuda dionica se pažljivo prati.
Kina čini otprilike 25% ukupnih prihoda tvrtke, koji su u posljednjim mjesecima bili pogođeni padom isporuke pametnih telefona. Tvrtka je prethodno izvijestila da su ukupni prihodi bili otprilike isti za godinu koja je završila 31. ožujka.
Vezani članci
- Intelov nedostatak jasnog plana čini Wall Street još pesimističnijim
- Tvornica tvrtke Intel zabilježila gubitak od 7 milijardi dolara u 2023.
- Najveći skok Xiaomi dionica u godinu dana zahvaljujući najavi prodaje njihova auta
- Japan ulaže 300 milijuna dolara da potakne domaće istraživanje čipova
- Skok u cijeni dionica za Intel nakon izvješća o zaradi i prihodu u Q3