Rusija odgovorna za više od pola svih državno sponzoriranih hakerskih napada Istaknuto
Rusiju se smatra odgovornom za većinu hakerskih napada iza kojih stoji neka država, a koje su tijekom protekle godine otkrili u Microsoftu.
Ti su napadi uglavnom ciljali vladine agencije i konzultante u Sjedinjenim Državama, Ukrajini, Velikoj Britaniji i europskim državama članicama NATO saveza.
Razorna učinkovitost dugo prikrivenog napada SolarWinds - u sklopu kojeg su hakeri upali u tvrtke koje se bave informacijskim tehnologijama, uključujući i Microsoft - podigle su razinu uspješnosti ruskih hakera s državnom podrškom na 32 posto zaključno s 30 lipnjem ove godine.
U 12 mjeseci prije toga uspješnost napada bila je na 21 posto, objavljeno je u drugom godišnjem Microsoftovom izvješću Digital Defense Report, koje pokriva razdoblje do srpnja 2020. do lipnja ove godine.
Rusi češći, Kina učinkovitija
Ruski su pokušaji napada porasli za 52 posto u odnosu na razdoblje 2019.-2020. godine, gledano po udjelu u globalnim kibernetičkim napadima. Slijedi Sjeverna Koreja s 23 posto (lani su imali tek 11 posto). Kinu se smatra odgovornom za tek jedan od deset napada te vrste (točnije, pali su s 12 na osam posto), ali su njeni hakeri značajno uspješniji jer su u 44 posto slučajeva uspjeli upasti u računalne sustave koje su ciljali.
U izvješću je istaknut ucjenjivački softver (ransomware) kao sve ozbiljnija prijetnja, kojom su u najvećoj mjeri bile pogođene Sjedinjene Američke Države (tri puta više napada nego prva naredna država na tom popisu).
Napadi ucjenjivačkim softverom obično su pokrenuti s kriminalnim i financijskim motivima, dok napadi s državnom podrškom u pravilu se bave prikupljanjem podataka radi nacionalne sigurnosti ili stjecanja konkurentske prednosti.
Tek četiri posto svih napada s državnom podrškom bili su usmjereni protiv ključnih infrastrukturnih objekata i mreža. Za to su daleko više zainteresirani u Kini i Iranu nego u Rusiji, piše AP.
Vezani članci
- Globalna utrka u generativnoj AI: Kina vodi u korištenju, SAD u implementaciji, dok Europa kaska
- OpenAI će blokirati ljude u Kini da koriste njihove usluge
- Microsoft je prekršio antimonopolska pravila povezivanjem Teamsa s Office alatima, kaže Europska unija
- Europska tehnologija za leteći automobil prodana Kini
- Kina zabranila Intel i AMD procesore u državnim računalima