Šest razloga zašto kompanijama treba "Business Intelligence" Istaknuto
Zbog sve češćeg spremanja podataka u podatkovne centre, pojavila se potreba za alatima koji ih organiziraju i daju im određeni smisao. Zbog toga je razvijena poslovna inteligencija (Business Intelligence - BI) koja uz pomoć tehnologije analizira odabrane podatke. Informacije dobivene iz njih pomaži korporativnim direktorima, menadžerima i svim ostalim krajnjim korisnicima u korporaciji pri donošenju detaljnijih poslovnih odluka.
Jednostavnije rečeno, poslovna inteligencija su alati koji organiziraju i daju smisao sirovim i neobrađenim podacima.
Portal business2community je naveo šest razloga zašto je važno da vaš posao uloži u poslovnu inteligenciju.
1. Lak pristup podacima: ako je poslovna inteligencija smještena u oblaku, korisnici joj mogu pristupiti s bilo kojeg mjesta na svijetu i s bilo kojeg pametnog uređaja. Na taj način dobivaju obrađene željene podatke pravovremeno i relevantno. Inače u kompanijama pristup podacima ima isključivo IT odjel, što automatski isključuje ostale odjele. Korištenjem poslovne inteligencije podatke će lakše shvatiti svi kojima su namijenjeni.
2. Bez traženja: Nepotpuni i netočni podaci znače da ne vodite svoju kompaniju, nego se kockate s njom i njezinom budućnošću. Uz pomoć poslovne inteligencije podaci poput financijskih informacija, ciljane i ostvarene prodaje, produkcije i podataka o klijentima su vidljivi dijelovima kompanije kojima je to u određenom trenutku potrebno. To znači da nema besmislenog traženja i "kopanja" kada hitno morate donijeti točnu i relevantnu poslovnu odluku.
3. Brži odgovori na ključna pitanja: Koliko smo novaca zaradili jučer? Je li produktivnost tima bolja nego prošli tjedan? Preko kojih kanala klijenti najviše preferiraju komunicirati s kompanijom? Koja je vodeća marketinška platforma kompanije? Je li kampanja na društvenim mrežama uspješna?
Odgovore na ova pitanja bi trebali imati u "malom prstu", jer se ona najčešće postavljaju na poslovnim sastancima. Kada ih naučite uz pomoć BI-a, vrijeme koje bi inače potrošili na traženje istih po tablicama i dokumentima možete uložiti u nove dogovore i partnerstva.
4. Bolja prodaja i uspješniji pregovori: eksplozija interneta stvari (Internet od Things - IoT) u 2015. je omogućila kompanijama da uz pomoć novih softverskih aplikacija stvore vlastiti IoT-a. Svi podaci koje kompanija posjeduje su tako povezani u točne informacije koje se pravovremeno mogu preuzeti, što kompaniji poboljšava odnose s klijentima, a na kraju i financijsku dobit.
5. Riješite se viška troškova: korištenjem BI softvera koji objedinjuje sve podatke kompanije nakon nekog vremena mogu vidjeti koji im podaci stvaraju troškove te ih smanjiti ili srezati (npr. upotreba službenih telefona vidljiva preko podataka s računa).
6. Nove poslovne prilike preko trendova, analiza i previđanja: BI inteligencija sprema sve vrste podataka - od proizvoda koji se najviše prodaje do demografske strukture klijenata. Donositeljima odluka je zbog toga puno lakše odrediti snage i slabosti kompanije te područja na koja bi se trebali proširiti. To je omogućeno zbog alata "dataversity" unutar BI-a. Uz njegovu pomoć BI odabire više rješenja, iz kojih korisnici mogu izabrati ono trenutno najbolje za njih.
Vezani članci
- Izvršni direktor Intela, Pat Gelsinger, iznenada je otišao u mirovinu
- CEO Reddita poručuje zaposlenicima da će "blokada podforuma" proći
- Prva hrvatska poslovna aplikacija u Microsoft Store dućanu s 35 milijuna aplikacija
- Uspostavlja se 100 Gbit/s mrežna e-infrastruktura u sklopu projekta HR-ZOO
- 50 most perspective business software solutions