Kako najbolje postaviti i optimizirati bežičnu mrežu za dom i za poslovni prostor doznajte u novom broju časopisa VIDI Istaknuto
Pored svih uređaja koje svakodnevno koristimo, kao i rasta interneta stvari (IoT), naša je svakodnevica postala nezamisliva bez bežičnih mreža kako u domu tako i u poslovnom prostoru. U velikoj temi novog broja Vidija isprobali smo mogućnosti brze AC mreže i istraživali smo komercijalne i "uradi sam" mogućnosti proširivanja WiFi signala. Iz tog iskustva donosimo korisne savjete za postavljanje što kvalitetnije WiFi mreže u vašem prostoru, uz nezaobilaznu pažnju na sigurnost mreže na više razina.
Nije ni potrebno naglašavati koliko je važan danas ured bez kabela, bez kompromisa u brzini i učinkovitosti rada, no ipak treba napomenuti da brzina pristupa internetu, bez obzira na sve savjete, na koncu ovisi o vašem paketu s ISP-em. Za sve ostalo pročitate našu temu Warp Wi-Fi u broju 244. časopisa Vidi, dostupnom na svim kioscima u zemlji.
Osim brze i pouzdane bežične mreže, poslovnim korisnicima je važan i jednako pouzdan pametni telefon. Stoga će zanimljiv biti i žestoki usporedni test, koji za novi borj Vidia okupio šest trenutno najjačih Android pametnih telefona na tržištu. U velikoj borbi flagshipova mogao je biti samo jedan pobjednik, a birali smo kao i uvijek i uređaj koji zaslužuje Best Buy nagradu, odnosno titulu najboljeg u kategoriji uloženog-dobivenog.
Usprkos velikom napretku u sustavima pohrane podataka poput SSD diskova i flash memorije, činjenica je da naši podaci imaju rok trajanja, bez obzira koji medij koristili. Stoga je vrlo intrigantna nova tehnologija zapisa podataka na kvarcno staklo, koja je u laboratorijskim testovima ukazala da na komadiću "stakla" možete pohraniti ogromne količine podataka koji bi se teoretski mogli čuvati vječno. Stoga preporučamo da pogledate našu temu u kojoj ćemo vam predstaviti tehnološko rješenje koje pomalo podsjeća na "Supermanove kristale".
No, dok se ovakva tehnologija eventualno ne standardizira, rješenje za dugotrajnije čuvanje podataka je svakako backup, stoga će vam novi Vidi otkriti tajne Android backupa, Programerima će zasigurno biti zanimljiva i naša tema o Visual studiju, s obzirom na to da je Microsoft napokon popustio i svojem alatu omogućio izradu aplikacija za iOS i Android.
Planirate li vaš posao prebaciti na GNU/Linux tehnologije, zanimat će vas i tema o Ubuntu 16.04 LTS, zadnjoj verziji najpopularnije distribucije s dugotrajnom podrškom, koja donosi i niz preporučenih programa za ovu platformu.
Nakon posla dobro je i opustiti se uz kakvu računalnu igru, a za novi broj Vidija složili smo Ultimativni 4K gaming PC, za čiju smo se realizaciju odlučili raspištoljiti slaganjem najbolje moguće konfiguracije, u kojoj su se našle čak dvije nove Nvidijine GTX 1080 grafičke kartice, Intelov desetojezgreni procesor, a sve to uz tri 4K monitora, pa vjerujemo da će vas jako zanimati što možete dobiti u performansama ako si možete priuštiti da previše ne razmišljate o novcu koji trebate izdvojiti za gaming „iznad svih kategorija“.
Bili smo i na konferencijama Shift u Splitu i Brave New World (BNW) u Zagrebu, o kojima također možete pročitati u novom broju Vidija. A na BNW-u smo i razgovarali s mladim američkim genijalcem i inovatorom Eastonom Chappelleom. Iz intervjua saznajte detalje o tome kako je još kao klinac uspio napraviti bioničku ruku na upravljanje mislima koja mu je između ostaloga donijela praksu u NASA-i, u odjelu za upravljanje robotima na drugim planetima i nebeskim tijelima.
Kompletan sadržaj novog Vidija pogledajte na ovoj poveznici.
Vezani članci
- Predsjednik uprave KONČAR - Digitala dr. sc. Stjepan Sučić o tech trendovima za 2025.
- VIDI Awards 2024 - E-novation nagrade: Kako je žiri odabrao najboljih 9
- VIDI Awards 2024 - pogled unatrag: Što je žiri pričao o pobjednicima prošlog E-novationa
- Novi VIDI: Test najboljeg procesora i Top 345 igara
- Novi broj: 30 godina putovanja VIDI Starshipa