Bijeli hakeri u Hrvatskoj dobili 250.000 eura Istaknuto
Činjenicu da hrvatska investicijska scena živi je početkom travnja potvrdilo 250.000 eura investicije u softversko rješenje DefenseCode koji je osnovao Leon Juranić, bijeli haker koji je otkrio ranjivosti u sustavu NASA-e. Investitor Lucijan Carić je uložio u njihov daljnji razvoj softvera te širenje na svjetsko tržište. DefenseCode je osnovan 2010. godine, a ideja je proizašla iz dugogodišnjeg bavljenja računalnom sigurnošću. Danas su specijalizirani za hard-core rješenja u računalnoj sigurnosti i jedini su takvi u Hrvatskoj te jedni od sedam u cijelome svijetu. Nakon investicije, Carić je postao četvrtinski vlasnik i direktor, odnosno CEO, a Juranić glavni direktor tehnologije, odnosno CTO DefenseCode-a.
U DefenseCode-u radi grupa tzv. bijelih hakera, koji su se prije bavili penetracijskim testiranjem, pronalaženjem sigurnosnih problema u izvornom kodu aplikacija i otkrivanjem nepoznatih sigurnosnih problema i ranjivosti. Kako bi povećali točnost postupaka, s vremenom su počeli razvijati razne alate koji su im pomagali u radu. "Iz toga se rodila ideja o razvoju programskih rješenja koja su u stanju potpuno automarizirano i samostalno obavljati sigurnosnu provjeru aplikacija i njihovog izvornog koda" objasnio je investitor Carić.
Legalno hakiraju sustave kompanija
Nakon službenog osnivanja, DefenseCode se počeo baviti penetracijskim testiranjem odnosno "hakiranjem na zahtjev". Carić nam je ispričao da danas bilo koja institucija ili korisnik može provjeriti koliko su im sustavi otporni na napadzlonamjernih napadača. "Jedan od načina provjere sigurnosti je da angažirate tzv. etičnog (bijelog) hakera koji s vašim znanjem i dozvolom pokušava provaliti u vaš informatički sustav na isti način kako bi to radio zlonamjerni napadač. Otkrije li bilo kakve propuste o tome će vas obavijestiti i dati vam osnovne upute kako da te ranjivosti uklonite. Ovakvom sigurnosnom provjerom uvelike se smanjuje mogućnost da vi, odnosno aplikacija koju koristite ili razvijate, bude žrtva zlonamjernog hakerskog napada" objasnio je.
Tvrtke u Hrvatskoj i inozemstvu su već prigrlile ovakav način zaštite, iako nekima još uvijek nije ugodno vidjeti rezultate legalnog hakiranja. "Ponekad bude malo nelagode prilikom prezentacije rezultata, pogotovo ako su rezultati testiranja loši po klijenta. No sve je to normalno, zato se na kraju krajeva i radi testiranje kako bi se poboljšala sigurnost sustava" kaže Juranić.
Veze s Amerikom i Velikom Britanijom
DefenseCode već radi s malim i velikim domaćim i inozemnim tvrtkama, no njihova nam imena zbog ugovora i zaštite klijenata nisu mogli otkriti. Upostavili su veze i s tržištima u Americi i Velikoj Britaniji, ali prije eventualne suradnje žele ostvariti zacrtane planove razvoja softvera i same tvrtke.
Juranić je otkrio da su imali investiciju kod osnutka 2010. godine, a nakon što su Carića upoznali s tvrtkom i proizvodima koje nude, pregovori i oko njegove investicije su tekli relativno brzo. "Najviše će novca biti uloženo u razvoj softverskih proizvoda koje nudimo, te u marketing. Softver je u visokoj fazi dovršenosti i potrebno je napraviti temeljito testiranje i provjeru, pretvaranje aplikacije u servis na internetu, te organizirati i pokrenuti prodaju putem partnera i internet trgovine" ispričali su.
IT sigurnost je puno gora nego što javnost misli
Istaknuli su da im je u budućnosti glavni cilj razviti DefenseCode u proizvođača kvalitetnih softverskih rješenja za aplikacijsku sigurnost te prepoznati daljnje potrebe korisnika. Zato već planiraju proširenja funkcionalnosti aplikacija i razvoj nekih novih. Što se tiče informatičke sigurnosti u Hrvatskoj i svijetu općenito, Juranić je istaknuo da je po njegovom iskustvu situacija zapravo puno gora. "Većina incidenata koji se dogode nikada ne dospiju u javnost, a ono što dospije u javnost, samo je vrh ledene sante" rekao je.
Ova ideja i suradnja pokazuje da vaše usluge mogu biti jedne od nekoliko u svijetu, a istovremeno jako poželjne među domaćim i međunarodnim kompanijama. Obojica su poručili startuperima da je važna upornost i volja. Juranić smatra da je potrebno je pokucati na više vrata kako bi se nešto pokrenulo te biti strpljiv i uporan i ne odustajati.
Vezani članci
- HAMAG-BICRO organizirao najveće pitch natjecanje u Hrvatskoj
- FER-ov Inovacijski centar Nikola Tesla kroz program Nuqleus osigurao 1,1 milijun eura za izgradnju hrvatskog startup ekosustava
- Samo 23 posto hrvatskih građana vjeruje u optimističnu verziju hrvatske budućnosti
- Otkrijte jesenske vikend oaze: najbolje destinacije za kratki bijeg u Hrvatskoj
- VIDI.edu: AI obrazovanje u Hrvatskoj