HGK predstavio nacionalonu inovacijsku web platformu Istaknuto
Hrvatska gospodarska komora danas je predstavila nacionalnu inovacijsku platformu (IP), odnosno web stranicu koja bi trebala postati središnje mjesto za razmjenu informacija i suradnju dionika Nacionalnog inovacijskog sustava.
Nataša Mikuš Žigman, državna tajnica u Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta, uoči početka prezentacije HGK, izjavila je kako vjeruje da će IP omogućiti bolje povezivanje gospodarstva sa znanstveno istraživačkim organizacijama, kako bi se u Hrvatskoj došlo do 2,5 posto povećanja ulaganja u inovacije i povećanja europskih ulaganja u hrvatske inovacijske projekte.
Tijekom prezentacije inovacijske platforme saznali smo da se radi o web platformi podijeljenoj na javni i zaštićeni dio. Na javnom se dijelu nalaze informacije o najnovijim događanjima i trendovima – o invencijama i inovacijama – ali i nacionalnom inovacijskom sustavu i svim uključenim dionicima inovacijskog lanca vrijednosti. Drugi dio inovacijske platforme namijenjen je registriranim korisnicima, a služi kao komunikacijski kanal članova Nacionalnog inovacijskog vijeća, Inovacijskog vijeća za industriju i Tematskih inovacijskih vijeća.
Izrada i djelovanje Inovacijske platforme dio je provedbe Strateškog projekta za podršku uspostavi Inovacijske mreže za industriju i tematskih inovacijskih platformi (INI projekt).
Na početnoj stranici IP-a pronaći ćete najnovije vijesti i imati mogućnost odabira sektora, područja i kategorija koje vas zanimaju.
Gospodarski rast i aktivacija inovacijskog potencijala države najbolje se može postići kroz suradnju poslovnog i znanstveno-istraživačkog sektora i to poticanjem zajedničkih inovativnih projekata. Ponekad je teško pronaći partnera pa je zato osmišljeno Tržište ideja – mjesto gdje se može potražiti projekt za suradnju ili predložiti projektnu ideju i tako pronaći partnera.
Baza pruža informacije o dionicima inovacijskog sustava iz područja privatnog i znanstveno–istraživačkog sektora koji traže poslovnu suradnju na području Republike Hrvatske s ciljem realizacije projekata u području istraživanja, razvoja i inovacija. Prijavitelji također, putem baze, mogu kroz jasno definirane obrasce tražiti i ponuditi poslovnu suradnju koja se odnosi na transfer tehnologija.
Ukratko rečeno, IP bi trebao omogućiti povezivanje znanstvenih organizacija s privatnim i javnim sektorom i olakšati tvrtkama i organizacijama koje imaju dobru inovativnu ideju u realizaciji projekta od inicijalne ideje do realizacije.
Rekli bismo da je ideja zanimljiva i platforma bi mogla biti jako korisna svim dionicima, no treba vidjeti koliko će se tvrtki i organizacija registrirati i uključiti.
Vjerujemo da niti jedna tvrtka ili istraživačka organizacija nema što izgubiti ako se registrira i provjeri što IP sve nudi, pa im svima preporučamo da posjete ovu poveznicu.
Vezani članci
- HAMAG-BICRO organizirao najveće pitch natjecanje u Hrvatskoj
- Samo 23 posto hrvatskih građana vjeruje u optimističnu verziju hrvatske budućnosti
- Otkrijte jesenske vikend oaze: najbolje destinacije za kratki bijeg u Hrvatskoj
- VIDI.edu: AI obrazovanje u Hrvatskoj
- Akademija kibernetičke sigurnosti HGK počinje dvodnevnom radionicom 27. i 28. svibnja