Tehnološke tvrtke žele uvesti IoT standard
Najveće tehnološke tvrtke ujedinile su se s ciljem standardizacije i interoperabilnosti interneta stvari. Internet stvari (IoT), u posljednje vrijeme je jedna od najvećih tema u svijetu tehnologije i ICT-a. Iako se radi o velikanima tehnološke scene s jakim vlastitim rješenjima, u ovom slučaju promoviraju otvoreni standard. Open Connectivity Foundation pod svojim okriljem ima neke od najvećih kompanija.
Širom svijeta se razvijaju brojni projekti kojima je cilj umrežiti i povezati na internet sve naše gadgete, računala, predmete od svakodnevne uporabe, odjeću, automobile, kućanske aparate...
Jedan od najvećih problema takvog umreženog IoT svijeta je kako omogućiti da svi ti uređaji rade zajedno, pa su se velike tehnološke tvrtke predvođene gigantima kao što su Intel, Microsoft, Qualcomm, Samsung, ARRIS, CableLabs, Cisco, Electrolux i GE Digital, ujedinile unutar organizacije Open Connectivity Foundation (OCF).
Uloga OCF-a će biti unifikacija IoT standarda koji će omogućiti tvrtkama i developerima razvoj IoT rješenja i uređaja koji će nesmetano raditi zajedno.
Kroz međuindustrijsku suradnju OCF će razviti specifikacije, protokole i open source projekte, čija uloga će biti da svi uređaji namijenjeni potrošačkom ili poslovnom tržištu, senzori i sustavi za povezivanje, koji dolaze od različitih proizvođača mogu međusobno imati interakciju i operabilnost.
OCF navodi da će također spojiti bivši konzorcij OIC (Open Interconnect Consortium) s velikim tvrtkama, kako bi surađivali u radu na svim razinama, siliciju, softveru, platformama i konačnim proizvodima, omogućujući im interoperabilnost u IoT rješenjima.
OCF-ova vizija IoT-a je da milijarde spojenih uređaja međusobno komuniciraju bez obzira na proizvođača, operativni sustav i čipset. Također navode da će se omogućiti svakome, od velikih tehnoloških tvrtki, pa sve do pojedinaca koji rade projekte u svojim garažama, da mogu jednostavno primjenjivati OCF-ove standarde u svojim inovacijama, te im osigurati interoperabilnost s potrošačima, poslovnim subjektima i industrijama.
Rekli bismo da je ova ideja došla u pravo vrijeme, no čini nam se da sve neće teći tako jednostavno jer će mnogi morati napustiti rješenja koja su sami razvili, pa će za postizanje dogovora o standardizaciji IoT-a trebati napraviti puno kompromisa i imati dovoljno "političke" poslovne volje. Iskreno rečeno, za sada nam je još jako teško spojiti imena nekih tvrtki s pojmom open-source.
Prva IoT konferencija u Hrvatskoj održat će se 25.veljače.
Izvor: Vidi.hr
Vezani članci
- Intelov nedostatak jasnog plana čini Wall Street još pesimističnijim
- Izvršni direktor Intela, Pat Gelsinger, iznenada je otišao u mirovinu
- Intelov iznos financiranja iz CHIPS zakona smanjen za više od 600 milijuna dolara
- Novi paket Samsunga za razvoj zdravstvenog softvera
- Samsung 2024 Neo QLED i QLED televizori prvi su dobitnici VDE certifikata