Osnivač Telegrama tvrdi da će tvrtka biti profitabilna 2025. godine Istaknuto
Osnivač tvrtke Telegram, Pavel Durov, izjavio je da tvrtka očekuje postizanje profitabilnosti iduće godine s planovima za izlazak na javnu burzu u budućnosti.
Aplikacija za razmjenu poruka, koja je prešla 900 milijuna korisnika, ostvaruje "stotine milijuna dolara" putem oglasa i pretplata, rekao je Durov Financial Timesu u intervjuu. Iako su globalni investitori ponudili tvrtki novac na temelju procjene od više od 30 milijardi dolara, spomenuo je da Telegram planira javnu ponudu dionica u budućnosti.
"Glavni razlog zašto smo počeli zarađivati novac je taj što smo željeli ostati neovisni. Općenito govoreći, vidimo vrijednost u [IPO-u] kao načinu demokratizacije pristupa vrijednosti Telegrama", rekao je FT-u.
Iako Telegram ne traži mega rundu financiranja, tvrtka je otvorena za ulaganja u zamjenu za manji udio.
Telegram je prije dvije godine pokrenuo premium pretplatu. U roku od nekoliko mjeseci, premašila je brojku od milijun plaćenih korisnika. Tvrtka također nudi rješenja za oglašavanje na kanalima s jednim ili više vlasnika i planira pokrenuti dijeljenje prihoda od oglasa s vlasnicima kanala ovog mjeseca. Durov je rekao FT-u da su rješenja za oglašavanje trenutačno ograničena na određene geografske lokacije. Tvrtka također nameće agencijama da troše između jednog i deset milijuna eura. Telegram planira proširiti ponudu oglasa globalno ove godine i također pružiti mogućnost malim potrošačima.
Ranije ovog mjeseca tvrtka je objavila da osobni korisnici mogu pretvoriti svoje račune u poslovne račune plaćanjem pretplatničke naknade.
Osim ovih rješenja, Telegram je također eksperimentirao s projektima temeljenim na blockchainu putem TON zaklade. U prosincu 2022., tvrtka je na dražbu stavila premium korisnička imena putem TON Blockchaina kako bi ljudima omogućila korištenje aplikacije bez SIM kartice. U rujnu 2023., Telegram je dodao samopohranu kripto novčanika globalno, osim u Sjedinjenim Američkim Državama.
Durov je ranije izjavio da Telegram želi pokrenuti AI potpomognute chatbotove za korisničku podršku poslovnim korisnicima. Tvrtka također planira ulagati u AI kako bi riješila probleme s moderacijom koji često pogađaju platformu.
Vezani članci
- CTO i suosnivač tvrtke Geolux Tomislav Grubeša predviđa tech trendove za 2025.
- Ljetne prakse 2024: Najpoželjnije IT tvrtke u Hrvatskoj
- Kreativni direktor iz tvrtke 404 agency Fran Mubrin o AI generatorima slika
- Telegram ima više od 700 mil. korisnika, uveli su pretplatu
- Span je prva hrvatska tvrtka nakon 18 godina koja izlazi na Zagrebačku burzu