Počela nova nadogradnja velikog hadronskog sudarača
Veliki hadronski sudarač (LHC), koji fizičarima omogućuje otkrivanje i proučavanje čestica koje su donedavno bile samo teorijski opisane, nakon pauze od dvije i pol godine, tijekom koje je nadograđen novim "hardverom", sada radi pri energiji od 13 TeV-a. S tom nadogradnjom, znanstvenici kreću u potragu za supersimetričnim česticama, među kojima bi jedna od njih mogla biti gluino čestica, a druga revolucionarna kozmička temeljna čestica odgovorna za tamnu materiju, koja čini 27 posto čitavog svemira.
Točnije rečeno, znanstvenici su već sada isplanirali dva dugotrajna gašenja LHC-a za 2019. i 2024. godinu, tijekom kojih će LHC-u omogućiti deseterostruku učinkovitost u sudaranju čestica.
Na primjer, te će nadogradnje omogućiti LHC-u stvaranje 15 milijuna Higgsovih bozona godišnje, što je doista veliko poboljšanje, obzirom da ih je LHC u razdoblju od 2011. do 2012. godine ukupno proizveo 1,2 milijuna.
Nadogradnje uključuju 12 kvadropolnih superprovodnih magneta, te druge tehnologije koje bi nam trebale pomoći u otkrivanju tajni koje bi trebale potvrditi standardni model i time učiniti još jedan korak ka razumijevanju postanka i funkcioniranja svijeta kakav su opisali najveći znanstvenici na polju teorijske fizike.
Izvor: Vidi.hr
Vezani članci
- Muskov SpaceX privukao je više od milijarde USD ulaganja u 2021.
- Kinezi zbog Starlinka Elona Muska tužili UN-u
- Jeff Bezos planira do 2030. sagraditi privatnu svemirsku postaju
- Virgin Galactic odgodio početak komercijalnih letova za svemirske turiste
- Kapetan Kirk iz Zvjezdanih staza najstarija je osoba koja je letjela u svemir