Zemlje G20 novim nacrtom zakona žele oporezivati globalne tehnološke porezne oaze Istaknuto
Tehnološke kompanije godinama pokušavaju uštedjeti na poreznim računima rezerviravši dobit u zemljama-oazama s niskim porezom bez obzira na lokaciju krajnjeg kupca.
S tim se ciljem u nedjelju na japanskom G20 summitu sastalo 20 ministara financija najrazvijenijih gospodarstava svijeta kako bi sastavili zajednička pravila za zatvaranje rupa u zakonu do 2020. godine.
Nova pravila značila bi veća porezna opterećenja za velike multinacionalne tvrtke, ali bi i zemljama poput Irske otežala privlačenje izravnih stranih ulaganja uz niske stope poreza na dobit.
Velika Britanija i Francuska bile su među najglasnijim predlagateljima prijedloga otežanja prebacivanja dobiti u jurisdikcije s niskim porezima, uz minimalni porez na dobit.
To je dovelo Britaniju i Francusku u sukob sa Sjedinjenim Američkim Državama, koje su izrazile zabrinutost da su američke internetske tvrtke time direktno nepravedno napadnute.
Velike internetske tvrtke kažu da poštuju porezna pravila, ali u Europi plaćaju malo poreza, obično putem kanaliziranja prodaje preko zemalja poput Irske i Luksemburga, koje imaju lagane porezne režime.
Brojne zemlje zabrinute su da velike tehnološke tvrtke uvelike profitiraju od svojih stanovnika, a gotovo nikako ne pridonose lokalnim gospodarstvima.
Vezani članci
- Intelov iznos financiranja iz CHIPS zakona smanjen za više od 600 milijuna dolara
- AI u visokom školstvu: Najbrže raste područje Natural language processing
- EU: Facebook i Instagramov model oglasa krši DMA
- Alati za primjenu u svijetu financija - Genius by InterCapital
- Maja Menićanin iz tvrtke InterCapital o primjeni AI-a u svijetu financija