FERConnect: Hrvatska želi sudjelovati u oblikovanju europske budućnosti Istaknuto

Koja je uloga Hrvatske u trenutačnim geopolitičkim okolnostima? Kakva nas monetarna budućnost očekuje?
Neka su od pitanja FERConnecta iz rasprave istaknutih hrvatskih inženjera i ekonomista, koju su zajednički organizirali Alumni odbor Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER) i alumni Ekonomskog fakulteta (EFZG) Sveučilišta u Zagrebu. Ovo posebno, četvrto izdanje FERConnecta, inicijative s ciljem okupljanja i povezivanja FER alumna, na panelu o utjecaju geopolitičkih promjena na tehnologiju ''Budućnost u previranju'' okupilo je preko 200 zainteresiranih.
Uvodno izlaganje održao je predstojnik Ureda predsjednika Vlade RH Zvonimir Frka-Petešić, koji je naglasio napore Hrvatske u sudjelovanju i oblikovanju europskih regulativa.
„Europa se budi, prvi znakovi toga su konkretni, a obuhvaćaju Akt o umjetnoj inteligenciji, prvi zakon takve vrste na svijetu, Direktivu NIS2 – jedinstveni okvir za kibernetičku sigurnost Europske unije, plan za zatvaranje inovacijskog jaza i smanjenje strateških ovisnosti i druge važne dokumente. Hrvatska ne želi biti promatrač, već biti sudionik i suoblikovatelj ovakvih akata. Ona aktivno doprinosi implementaciji europskih digitalnih regulativa, koristi sredstva iz Nacionalnog plana i oporavka za digitalizaciju zdravstva, obrazovanja, javne uprave, razvoju vlastitih kapaciteta od laboratorija za umjetnu inteligenciju do digitalne transformacije poduzeća i lokalne samouprave“, poručio je Frka-Petešić.
Guverner HNB-a i predsjednik Alumni EFZG-a Boris Vujčić u kratkom je govoru na temu budućnosti novca istaknuo inicijativu centralnih banaka za uvođenje digitalnog eura, s obzirom na pad upotrebe gotovine i porast bezgotovinskih oblika plaćanja.
„Digitalni euro je centralno-bankarski digitalni novac koji postoji već jako dugo, a koji centralne banke žele uvesti zbog promjena načina plaćanja s kojima se danas susrećemo. Sama ideja digitalnog eura je postati prvo paneuropsko platno rješenje kojim će se moći služiti na svakom platnom mjestu, a koji će biti što sličniji sadašnjem novcu dostupnom potrošačima, a to je gotovina. Ideja je da radi bez interneta i podržavaju ga svi POS uređaji, no cijeli projekt je u pripremnoj fazi. To je tehnološki iskorak u valutama“, rekao je Vujčić.
Predsjednik uprave Končara - Mjerni transformatori i udruge Hrvatski izvoznici Davor Baković dotaknuo se međunarodne trgovine i trenutačnog položaja Europe.
„Kad pogledate trendove, oni ukazuju na polarizaciju svjetske trgovine i na to da živimo u jednom spregnutom svijetu u kojem su vrlo evidentni trgovinski blokovi. Jedan blok, u pozadini koje su Sjedinjene američke države ili zapadni svijet, dok je drugi Kina. Novost za Europu je da ulazi u eru u kojoj Atlantik nije centar, što nije nužno ni loše. Stajanje po strani dat će joj vremena za restrukturiranje, ulaganje u energetiku i tehnologiju“, poručio je Baković.
Na panelu o temama koje izravno utječu na 450 milijuna građana EU sudjelovali su i istaknuti stručnjaci poput Josipa Ćesića, suosnivača tvrtke za robotiku i AI rješenja Gideon Brothers, Josipa Mikulića, višeg inženjera za analogni dizajn u tvrtki za izradu poluvodiča ams OSRAM, Matije Žulja, izvršnog direktora tvrtke za softverska rješenja u poljoprivredi Agrivi, dr. sc. Luke Šikića, docenta na Hrvatskom katoličkom sveučilištu te profesorice Ekonomskog fakulteta, dr. sc. Valentine Vučković. FERConnect je otvorio prof. dr. sc. Vedran Bilas.
„Misija FER-a je tehnološki razvoj Hrvatske, a u današnjoj geopolitičkoj situaciji gdje
su okolnosti dramatične, prilike i institucije su ključne. FERConnect je zato prilika za prepoznavanje i suočavanje s izazovima geopolitičkih promjena“, poručio je dekan Bilas.
Raspravu su moderirali Mladen Pejković, predsjednik Alumni odbora FER-a, inače stariji izvršni direktor za strategiju, poslovni razvoj i ICT Atlantic Grupe i izvanredna profesorica EFZG-a dr. sc Anita Čeh Časni.
„Nove, pomalo dramatične, geopolitičke okolnosti izazvale su zabrinutost na mnogim poljima, uključujući i tehnološkom. Bez obzira na to, vjerujem da su one prilika za jačanje europskih tehnologija i konkurentnosti kroz postojeće, ali i nove programe u domeni robotike, industrije čipova, umjetne inteligencije, kvantnog računalstva i jačanje kibernetičke sigurnosti. Upravo takvim inicijativama Hrvatska ima što za ponuditi. Suradnjom znanosti i obrazovanja, države i gospodarstva možemo iskoristiti priliku koja se pruža, što je bila ideja vodilja za organizaciju današnjeg FERConnecta“, izjavio je Pejković.
Snimku 4. FERConnecta na temu „Geopolitika i tehnologija – Budućnost u previranju“ možete pogledati na poveznici ovdje.
Vezani članci
- DARE SGA1 je iskorak prema europskoj autonomiji HPC-a i AI-ja
- FER s partnerima diže Brodarski institut iz "pepela"
- FER i IEDC Bled pokreću jedinstveni program usavršavanja za poslovne lidere iz STEM područja
- FER promovirao 491 magistra inženjera
- FER-ov Inovacijski centar Nikola Tesla kroz program Nuqleus osigurao 1,1 milijun eura za izgradnju hrvatskog startup ekosustava