Biz Tech web portal powered by vidi logo2

Treći dan 15. WinDaysa: Budućnost aplikacija uz Microsoft Istaknuto

Bruno Kovačić, Andrej Radinger i Ivan Kardum uz moderatora Dominika Pavlešića, izvor: Ivan Luzar Bruno Kovačić, Andrej Radinger i Ivan Kardum uz moderatora Dominika Pavlešića, izvor: Ivan Luzar

U jednom od niza Windaysovih okruglih stolova, slušali smo okrugli stol developerske prirode. Trojica stručnjaka, Bruno Kovačić, Andrej Radinger i Ivan Kardum su uz moderatora Dominika Pavlešića iz dizzy-ja razgovarali o budućnosti aplikacija uz Microsoft. Satya Nadella je u internom mailu Microsoftovim zaposlenicima naznačio želi da Windows bude dostupan svima, na svim mogućim uređajima. Mobile first, cloud first je njegova mantra, koja zvuči pomalo kontradiktorno.

Ne mogu dvije stvari biti na prvom mjestu. Ili mogu? Mogu ako su usko povezane. Mobile first znači razvijati rješenje koje će se primarno moći odvijati na mobilnom form factoru, dok će se dio aplikacije moći odvrtiti i u oblaku, stoga cloud first. Jednostavnije rečeno, aplikacije će se primarno odvijati na mobilnim uređajima i onda preko oblaka širiti na druge uređaje.

Pojavilo se pitanje koliko je realna budućnost IoT-a ili je to ustvari hype. Ivan Kardum je odgovorio da IoT svakako postaje stvarnost, makar jest pomalo pretjeran. Očekuje se pad i stabilizacija interesa, budući da dolazi još više uređaja i softwarea koji će moći raditi sa IoT.

"IoT će na drugačiji način ući u naše živote. Neće doći kao mobiteli ili kao drugi tech uređaji. Nećemo ići u dućan direktno kupiti IoT uređaj kao što činimo za mobitel, ali IoT ćemo početi nalaziti u sve više uređaja, bili mi toga svjesni ili ne" rekao je. 

Iako se hype oko oblaka stabilizirao te je on postao dio svakodnevnice, još uvijek ima prostora za napredak, tvrdi Bruno Kovačić. Uzmimo za primjer Microsoft Azure, koji više nije samo dodatna Virtualna mašina, već može raditi i neke procesorske i analizirajuće zadatke, primjerice i kod IoT-a koji su povezani s internetom.

Sve je više i više potrebe za developerima i razvojem. Kodiranje je danas olakšano, primjerice preko raznih app studija. Tako je moguće napraviti aplikaciju stiskajući "next-next-next". Sudionici okruglog stola su bili jednoglasni da je automatizacija developmenta poželjna stvar. Čemu pisati kod koji nije potreban i repetitivan? Upravo zato automatizacija olakšava život developerima.
Nakon izrade aplikacije, treba ju održavati i usklađivati s raznim API-jima. Ideja je automatizirati update API-ja, putem spremišta u oblaku, što bi također trebalo olakšati život developerima.

S Windowsom 10 mnogo se toga mijenja. Postavlja se pitanje hoće li miš umrijeti? Andrej Radinger tvrdi da hoće. Staroj gardi, miš je konvencionalna stvar, no ruku na srce, i nije previše intuitivna dok su aplikacije i uređaji na dodir mnogo intuitivniji. Bez prilagodbe aplikacije nije nimalo praktično koristiti isključivo dodir. No ako se aplikacija prilagodi dodiru, zahtjevnije aplikacije, poput MS Officea postaju moguće za korištenje i na dodir. Već se vidi i dolazak nasljednika dodira: voice control integriran u operativni sustav (MS Cortana) koji je još za stupanj intuitivniji. Sudionici okruglog stola ipak smatraju da jedino što se neće promijeniti je tipkovnica jer je ona jedini input device koji nije zamjenjiv.

Spominjao se i Microsoftov Holo Lens koncept, kojem potencijal još uvijek nije do kraja definiran, ali ej zanimanje s developerskog, ali i korisničkog stajališta veliko. Teško je konkretno pričati o projektima koji se mogu raditi za Holo Lens dok uređaj ne ugleda svijetlo dana. Microsoft je dao neke ideje u svojem koncept videu, no to je samo grebanje površine. Još uvijek djeluje posve futuristički, iako su primjene u poslovanju (primjerice 3D modeli arhitektonskih projekata). Na kraju, veliki boom se očekuje i na području video igara.

Na okruglom stolu se dotaklo i univerzalnih aplikacija na Windowsu 10, koje bi trebale pojednostaviti život developerima. Neće se više morati razvijati samo za jednu platformu, već ćemo jedan kod moći pokretati na platformi koju želimo. Iako zvuči jednostavno, u praksi to baš i nije tako. Trebati će u obzir uzeti neke razlike u UI i specifičnostima za pojedinu platformu, no pojednostavljeni razvoj je uvijek dobrodošao.

na vrh članka

Više...

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next