HGK: Hrvati se još uvijek boje kupovati preko interneta Istaknuto
Iako je Hrvatska s 25 posto malih i srednjih tvrtki koje se bave internetskom trgovinom treći u Europi, naši se građani još uvijek boje kupovati preko interneta. To je najviše zbog straha od krađe brojeva kreditnih kartica te bojazni da ćemo nešto platiti, a to nam neće stići na kućnu adresu. Iz Hrvatske gospodarske komore poručuju da su pokrenute zakonske izmjene kojima se nastoji olakšati internetsko poslovanje: inicijativa za smanjenje popratnih troškova, troškova naknada, troškova bankarskih transakcija te poštanskih usluga.
“U interesu nam je povećati kupnju potrošača kod hrvatskih trgovaca i pružatelja usluga, a namjeravamo uvesti i oznake sigurnosti na internetskim portalima te pozivamo HGK i HUP da se priključe toj inicijativi”, rekao je pomoćnik ministra gospodarstva Vedran Kružić na konferenciji Internet trgovina i potrošači održanoj u Hrvatskoj gospodarskoj komori. Ove im je godine cilj povećati povjerenje kod kupaca te podići internetsku trgovinu za četiri posto, naglasio je.
Sanela Vrkljan, direktorica sekora za trgovinu u HGK je rekla kako internetska trgovina u Hrvatskoj stalno raste te da ima značajan potencijal i priliku za uspješan nastup na tržištu za velike i male tvrtke. Uz to je navela da su zakonske promjene uvele reda u internetskoj trgovini, ali da i dalje ima prilike za razvoj. Uz to, prisutnost hrvatskih tvrtki na internetu je sada 71 posto, otkrio je Jan Sulik, voditelj Službe za razvoj elektroničkog poslovanja u Ministarstvu gospodarstva.
Iako nismo pronašli konkretni podatak koliko se u Hrvatskoj kupuje preko interneta, sigurno jest da je broj kupaca u porastu.
Često se naručuje iz domaćih provjerenih trgovina od kojih neke već godinama nude narudžbu preko njihove internetske stranice i dostavu na kućni prag. Zato smo i u časopisu VIDI u siječnju ove godine proveli tajnu kupnju na hrvatskim web trgovinama. Trgovine koje smo odabrali su bile HGShop, Harvey Norman, Diskont24, Links i Centro.hr. Sa svih smo naručili po jedan artikl na kućnu adresu i pratili proces dostave i povrata robe sukladno važećem Zakonu o zaštiti potrošača. Detaljan izvještaj o našem tajnom testu možete pročitati ovdje.
Pomaci u internetskoj trgovini u Hrvatskoj su svakako pozitivni, ali još uvijek nedovoljni da bi se mogli uspoređivati s razvijenim zemljama Europe ili Amerike. Tamo je, primjerice, naručivanje predmeta s interneta normalna i strogo zakonski regulirana praksa. Uz to, korisnici su bolje zaštićeni, te su, uz trgovce, bolje informirani o svojim pravima.