Institut Ruđer Bošković povukao 42 milijuna kuna iz fondova EU Istaknuto
Od ulaska Hrvatske u Europsku uniju Institut Ruđer Bošković je iz programa OBZOR 2020 povukao 5.5 milijuna eura (oko 42 milijuna kuna) i to kroz devet ugovorenih projekata. U dvogodišnjem razdoblju 'Ruđer' je tako s kapacitetom od šest posto znanstvenika od ukupnog broja svih znanstvenika u RH povukao skoro 60 posto od ukupnih sredstva koje su u istom razdoblju iz OBZOR 2020 programa povukle znanstveno-akademske institucije u Hrvatskoj.
Brojke su to koje Institut Ruđer Bošković (IRB) svrstavaju na vodeće mjesto među znanstveno-akademskim institucijama u Republici Hrvatskoj po povlačenju sredstava iz ovog programa, te ga čine važnim strateškim partnerom vlade RH, što je, podsjetimo, nedavno istaknuo i potpredsjednik vlade prof. Branko Grčić potvrdio povodom svečanog predstavljanja prestižnih projekta Europskog istraživačkog vijeća (ERC) održanog u travnju na IRB-u.
Prema podacima dostupnim na službenoj informacijskoj platformi europske unije - CORDIS (Community Research and Development Information Service) Hrvatska ima ukupno ostvarena 62 projekta iz OBZOR 2020 programa financiranja, od čega oko dvije trećine drže znanstveno-akademske institucije i to s ukupnom vrijednosti projekata od oko 9.6 milijuna eura, od čega je IRB ostvario oko 5.5 milijuna eura.
U sklopu programa OBZOR 2020 državama člancima EU-a i zemljama kandidatima na raspolaganju je 80 milijardi eura. Važno je napomenuti da se unutar ovog programa sredstva dodjeljuju na izuzetno kompetitivnim natječajima. Dobiti projekt u sklopu OBZOR 2020 programa znači da ste dobili potvrdu EU-a da raditi konkurentnu znanost koja se može mjeriti s radom drugih znanstvenih institucija iz zemalja s daleko izdašnijim financiranjem istraživanja i razvoja (npr. Njemačkom, Francuskom, Velikom Britanijom).
Vrhunska znanost je misija IRB-a, a prijava na projekte znači osiguravanje prijeko potrebnih sredstava za daljnja istraživanja, obnovu infrastrukture, ulaganja u sofisticiranu opremu te u obrazovanje i mobilnost istraživača, a sve s ciljem što jačeg pozicioniranja IRB-a kao konkurentnog europskog multidisciplinarnog znanstvenog centra.
''Dakle, naša je namjera prijavljivati se na što više projekata i na taj način osigurati budućnost izvrsnim istraživanjima na Institutu.'' – naglasio je ravnatelj IRB-a dr. sc. Tome Antičić.
''Svakako, izvrsna znanost je preduvjet za dobre projekte, ali bez razumijevanja svih dionika od internih struktura, agencija, zakonodavnog okvira, te u našem slučaju posebno Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, nije moguće niti će biti moguće kvalitetno pripremiti natječaje, a još manje ih dobro provesti, a tada upadamo u zamku da skupo plaćamo članstvo koje ne uspijevamo iskoristiti. Institut Ruđer Bošković neprestano dokazuje postignutim rezultatima da ima potrebno znanje, kadar i kapacitete u povlačenju sredstava iz Europske unije, nama je zapravo najpotrebnije da nas se na tom putu ne sputava. Izuzetno je važno osvijestiti činjenicu da su projekti 'živi' i da mogu otići u različitom smjeru od planiranog. Europska komisija je to uvidjela i nastoji administrativni dio pripreme i provedbe što više olakšati. Nadamo se da će se to isto uvidjeti i na razini MZOS-a, umjesto sadašnje prakse, gdje ispada da se uspješnost i izvrsnost sustavno koče.'' – zaključuje Antičić.
Institut Ruđer Bošković vodeći je po povlačenju sredstava iz Europske unije. Do sada je samo u sklopu Sedmog okvirnog programa EU od 2007. godine Institut iz europske riznice povukao više od 11,2 milijuna eura kroz 33 ostvarena projekta. Također, trenutno je u provedbi i 8 projekata u sklopu OBZOR 2020 programa ukupne vrijednosti skoro 6 milijuna EUR te su u fazi sklapanja ugovora daljnja 2 projekta. Pored toga, naši znanstvenici sudjelovali su i u projektima financiranim iz predpristupnih fondova i to u sklopu programa prekogranične suradnje s Italijom u vrijednosti 500.000,00 EUR te IPA IIIc SIIF u vrijednosti od 1,5 milijuna eura.