Biz Tech web portal powered by vidi logo2

Europa ima više od 100 startup akceleratora

Ilustracija Ilustracija

Za startup akceleratore se danas s pravom može reći da su nova "podvrsta" poslovnih inkubatora koja, ovisno o potrebama, kroz otvoreni tip prijava s određenim pravilima najčešće odabire male skupine ljudi, najčešće iz područja IT-a, koje na određeno vrijeme financiraju (mnogim startupima je to često i početni kapital), obrazuju, te im organiziraju mentorstvo i edukacije. Programi financiranja u startup akceleratorima obično traju oko tri mjeseca, dok neki pružaju svoje okrilje i po šest mjeseci do godinu dana. Startupi akceleratorima ne moraju ništa plaćati niti vraćati novac, nego im akceleratori daju određenu svotu novca za život i razvoj poslovanja tijekom vremena provedenog kod njih, dok njima pripadne određeni udio u startupu: obično od 6 do 12 posto. Nakon što mu završi vrijeme u akceleratoru, startup bi već trebao postati stabilna tvrtka, a najmanje što bi trebali naučiti je uvjeriti poduzetnike da ulože u njih.

Od Y Combinatora, koji je bio svojevrsni začetnik ovakvog oblika poslovanja u ožujku 2005., do danas samo u Europi postoji oko 140 akceleratora. Gore navedeni, uz londonski TechStars, spada među "elitne" akceleratore koji pod svoje "okrilje" prima oko 1 do 3 posto od ukupno prijavljenih startupa.

Osim njih, u Europi su jedni od najvećih Seedcamp, Founder Institute, Startup Weekend, Launch48, GameFounders, Garage48 te StartupBus Europe. Potencijal ove vrste poslovanja su prepoznali i europski telekomunikacijski operateri te medijske kompanije, pa tako Deutsche Telekom financira hub:raum, Telefonica Wayru, Orange podržava Orange FAB, BBC ima BBC Worldwide Labs itd.

Od više od stotinu akceleratora, Hrvatska još uvijek ima samo jedan: ZIP, dok Bugarska ima tri: Eleven, LaunchHUB i 3Challenge, od kojih smo o Elevenu imali priliku čuti iz prve ruke od startupa Colomb.io.

Pozitivnom trendu akceleratora se priklonila i Europska komisija, koja je pokrenula Europsku skupštinu startup akceleratora (Startup Europe Accelerator Assembly). Glavni su im ciljevi upoznati startupe s legislativama, te pojačati podršku za web poduzetnike u Europi, kažu iz tech.eu

na vrh članka

Više...

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next