Lidija Kralj Microsoftu prezentirala projekt za sigurnost djece na internetu
Na konferenciji E2 Global Educator Exchange koja je krajem travnja održana u američkom Redmondu je sudjelovala i Lidija Kralj, profesorica matematike i informatike u osnovnoj školi Veliki Bukovec te voditeljica projekta "Sigurniji internet za djecu". Lidija je tako bila među 300 učitelja iz 87 zemalja koji su imali priliku poslušati vodeće stručnjake kompanije Microsoft poput Anthonyja Salcita i Eve Psalti. Inače, profesorica Kralj je tijekom svoje 25-godišnje karijere fokusirana na stvaranje sigurnog okruženja na internetu za djecu, a posljednjih sedam godina vodi nacionalnu kampanju "Sigurniji internet za djecu i mlade" udruge učitelja i nastavnika "Suradnici u učenju" koji je osvojio nagradu za najbolji europski projekt za sigurniji internet. Na Educator Exchange konferenciji predstavila je projekt razvoja školskog kurikuluma "Sigurnost djece na internetu".
U sklopu konferencije održalo se i natjecanje Global Educator Challenge na kojem je Lidija s timom sastavljenim od kolega iz Južne Afrike, Kanade, Kine i Singapura osmislila projekt "Personalizirana hrabrost" kojim žele pomoći učenicima da se suoče sa svojim strahovima i nadiđu ih. Projekt je nagrađen priznanjem za izgradnju učiteljskih kompetencija natjecanja Global Educator Challenge. Profesorica je u Redmondu je također položila i ispit Microsoft Certified Educator kojim pokazuje kompetencije, vještine i stavove za korištenje tehnologije u obrazovanju.
Lidija Kralj često isprobava nove tehnologije i alate u svojoj učionici kako bi saznala što kod učenika funkcionira, a što ne. Smatra da su tri najvažnije teme glede sigurnosti djece na internetu zaštita podataka, sprečavanje prekomjernog dijeljenja podataka i sprečavanje elektroničkog nasilja. Iz tih razloga Kralj se odlučila na korištenje Yammera u nastavi, budući da pruža sigurno okruženje za učenike.
"Sva djeca bi trebala dosegnuti minimalni standard i steći iskustvo i znanje u području rizičnog i sigurnog korištenja interneta te novih internetskih tehnologija. Djeca bi trebala biti pripremljena za korištenje računala i interneta, dobiti savjete primjerene njihovoj dobi s naglaskom na vidljivosti i dostupnosti njihovih osobnih podataka na internetu, raznim lošim i štetnim posljedicama online komunikacije, uz poticanje kreativnosti i cjeloživotnog učenja uz pomoć istraživanja i učenja putem interneta. Moja osobna misija je povećati razinu digitalne pismenosti učenika i pripremiti ih za cjeloživotno obrazovanje. Poticanjem kreativnosti i izražavanja kroz stvaranje digitalnih sadržaja pripremamo učenike za svakodnevne interakcije s ICT sektorom", izjavila je povodom sudjelovanja.
Vezani članci
- Telemach prvi u Hrvatskoj testirao mogućnosti 5.5G mreže i postigao 10 Gbit/s u mobilnoj mreži
- Microsoft je prekršio antimonopolska pravila povezivanjem Teamsa s Office alatima, kaže Europska unija
- Activision studio Toys for Bob postaje neovisan nakon velikih otkaza u Xboxu
- Medijske kuće tužile OpenAI i Microsoft zbog kršenja autorskih prava
- Microsoft poziva na AI hackathon za žene