Startup dostupan na više stranih jezika jamči više korisnika Istaknuto
Iako se engleski jezik još uvijek najčešće koristi na internetu, s 55% ukupnog sadržaja napisanog na njemu, tek 27% korisnika interneta su izvorni govornici engleskog jezika. Svi ga ostali moraju prevoditi i prilagođavati svojem materinjem jeziku. Zbog brzorastuće startup scene raste i konkurencija među njihovim osnivačima i vlasnicima, koji žele da korisnici zapaze, plate i kupe upravo njihov proizvod, te moraju sve brže pronaći nove načine kako da se približe ciljanoj publici. Jedan od njih je ulaganje u prevođenje internetske stranice sa svojom uslugom ili proizvodom na više stranih jezika.
Dodavanje novih stranih jezika svojem proizvodu automatski znači više različitih posjetitelja na stranici, a samim time i više potencijalnih kupaca odnosno korisnika usluge. Naime, većina startupova nudi mogućnost međunarodnog plaćanja svojih usluga ili međunarodnu dostavu ako nešto prodaju, ali im sadržaj i/ili proizvod ne "govore" više jezika. Nedostatak višejezičnosti na startupovima je loše i zbog 72.4 posto korisnika interneta koji su rekli da bi radije kupili sadržaj ili proizvod ako im je prikazan na njihovom materinjem jeziku, prenosi blog Bablic.
Prisutnost na više jezika je pametan način za ulaganje u proizvod, čak i ako se natječete s "velikima". Oni vam mogu biti i izravna konkurencija, ali ako ne nude svoj proizvod na više jezika, puno su veće šanse da će na vašu višejezičnu stranicu doći posjetitelji koji na njoj nikad prije nisu bili.
Kinesko tržište, primjerice, ima oko 600 milijuna korisnika interneta i pokušajte zamisliti pa i ostvariti prijevod svoje stranice na kineski. Vaš bi se proizvod na taj način mogao lako pojaviti u kineskim tražilicama ili bi neki od korisnika napisao osvrt na njega na blogu koji čita, primjerice, milijun ljudi. Naravno, prevođenje stranice na kineski sigurno ne bi bilo jednostavno ni jeftino, ali nije nemoguće i dugoročno bi vam bilo itekako isplativo.
Vezani članci
- HAMAG-BICRO organizirao najveće pitch natjecanje u Hrvatskoj
- FER-ov Inovacijski centar Nikola Tesla kroz program Nuqleus osigurao 1,1 milijun eura za izgradnju hrvatskog startup ekosustava
- Nuqleus Demo Day: Startupi predstavili projekte u borbi za investicije
- Toyota ulaže 300 milijuna dolara u VC fondove za startupe u području klime i znanosti
- Apple kupio AI startup specijaliziran za nadzor proizvodnih komponenti