WordCamp Zagreb 2017: Više od 400 posjetitelja na najvećoj hrvatskoj konferenciji o WordPressu
WordCamp Zagreb organizirala je i inače vrlo aktivna hrvatska WordPress zajednica u suradnji s WordPress Foundationom, fondacijom koja se brine o daljnjem razvoju WordPressa na svjetskoj razini, a po broju okupljenih sudionika zagrebački je WordCamp, nakon dvaju nacionalnih WordCampova održanih u Rijeci i Splitu prošlih godina, dosad najveće okupljanje WordPress korisnika u Hrvatskoj.
Osim za glavni konferencijski dan, velik je interes sudionika bio i za besplatne radionice, otvorene svim zainteresiranim građanima, koje su prvoga dana WordCampa održane na Otvorenom učilištu Algebra, a za koje se također tražilo mjesto više.
Snimak svih predavanja održanih na WordCampu Zagreb već se može pogledati na https://youtu.be/9ECchL4C7Zo (odabirom jedne od dvije kamere mogu se ovdje pogledati oba konferencijska streama, odnosno oba tracka WordCampa) a ostale informacije o WordCampu i predavačima dostupne su na webu WordCampa, https://2017.zagreb.wordcamp.org/.
Inspiracijski track WordCampa uključivao je i nekoliko predavanja namijenjenih freelancerima, poput predavanja Tomislava Kozačinskog o tome kako uopće uspjeti i kako se ponašati kao samostalni poduzetnik i predavanja Tome Pajkovskog na temu kako jednokratni posao pretvoriti u trajni odnos s klijentom. Zapaženo je bilo i predavanje Austina Knighta, UX (User eXperience) dizajnera u HubSpotu, koji je govorio o tome je li dizajn umjetnost i koji se zahtjevi postavljaju pred upotrebljiv i koristan dizajn. Inspiracijski je track WordCampa zaključen predavanjima o izgradnji komercijalnih rješenja na platformama otvorenog koda (open source), predavača Antonija Perića-Mazara iz splitske tvrtke Locastic te predavanjem Darija Jazbeca Hrvatina (tvrtka OnTheGo Systems, najpoznatija po rješenju za višejezične web aplikacije u WordPressu – WPML) na temu važnost inspiracije.
Milan Ivanović, gost iz srpske WordPress zajednice, prenio je svoja iskustva vezana uz tamošnju zajednicu kao i uz vrlo dobru suradnju s hrvatskom WordPress zajednicom, a njegovo je predavanje bilo tim značajnije što će se u Beogradu sljedeće godine održati krovno europsko okupljanje WordPress korisnika – WordCamp Europe. Europska su okupljanja WordPress korisnika posljednjih godina postala vrlo velika i značajna, čak i značajno veća od onih u drugim dijelovima svijeta, pa će WordCamp Europe u Beogradu biti prilika regionalnoj WordPress zajednici da krene prema još boljoj i aktivnijoj suradnji.
Track namijenjen web developerima na WordCampu Zagreb sadržavao je predavanja vezana uz razvoj vlastitih plugina za WordPress i konkretna iskustva u tom procesu (dva su predavanja održali Ante Šepić iz tvrtke Agency,Mai? i Ratko Šolaja, izvršni direktor tvrtke VueLabs), kao i savjete kako najbolje komercijalizirati razvijene dodatke za WordPress (o čemu je govorio Goran Jakovljević, autor četiri izuzetno popularna plugina za WordPress).
Ovaj track nastavljen je predavanjima o učinkovitom pronalaženju i ispravljanju grešaka u kodu (predavanja na tu temu održali su Denis Žoljom, web developer iz Zagreba, te Ivelina Dimova, razvojna inženjerka iz tvrtke CrowdFavorite). Ivan Ružević (Infinum) održao je predavanje o korištenju Webpacka 2 uz WordPress, Marko Banušić (web developer u Telegram medijskoj grupi) o korištenju Vue.js uz WordPress, a predavač iz Njemačke, Bernhard Kau, u tome kako je razvijena nova tema za WordCamp konferencijske webove koji se koriste globalno, za svako WordCamp događanje.
U skladu s tim, jedan od najvažnijih elemenata svakog WordCampa je i Contributor Day koji okuplja pojedince uključene u razvoj pojedinih elemenata WordPressa ili, primjerice, lokalne projekte poput prevođenja (lokalizacije) samog WordPressa, tema ili pojedinih modula. Na ovogodišnjem se Contributor Dayu okupilo četrdesetak web profesionalaca koji iz Hrvatske i regije koji aktivno doprinose WordPress zajednici pišući kod, lokalizirajući sustav, odnosno stavljaju svoj rad na raspolaganje kroz neki od drugih oblika suradnje.
Kako WordPress zajednica u Hrvatskoj raste svake godine, neke od zanimljivijih diskusija su bile o rastu zajednice i organizacije predavanja, druženja i sl. Svoja iskustva su podijelili aktivni članovi zajednica iz Srbije, Grčke, Slovenije i drugih zemalja.
Vezani članci
- Cybersecurity uz bok klimatskim promjenama i visokim troškovima života po pitanju važnosti
- Uspješno završeno treće izdanje The Geek Gatheringa: Dva dana učenja, inovacija i tech trendova
- Networking konferencija Alumnijada 2024: Platforma za budućnost
- Rast prometa stranih igrača i sigurnosni rizici u fokusu
- A1 Hrvatska i CSI okupili vodeće svjetske stručnjake na konferenciji o online sigurnosti