Konferencija o Strategiji digitalnog tržišta za Europu stiže u Zagreb
DSM strategija će u narednim godinama imati značajan utjecaj na gospodarstvo, nevladine organizacije, državnu upravu i pojedince, Ministarstvo gospodarstva i Europska komisija organiziraju ovu konferenciju u cilju javnog predstavljanja strategije i povezivanja ključnih dionika digitalnog ekosustava. Održati će se u u prostorijama Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj s početkom u 9 sati. Konferenciju će otvoriti Vedran Kružić, pomoćnik ministra iz Ministarstva gospodarstva u čijoj nadležnosti je područje trgovine i unutarnjeg tržišta, dok će DSM strategiju predstaviti Zoran Stančić, zamjenik glavnog direktora Glavne uprave za komunikacijske mreže, sadržaje i tehnologije (DG CONNECT) Europske komisije.
Konferencija će se održati u obliku tri panela temeljna na tri stupa DSM strategije na kojima će se pokušati raspraviti o sljedeće tri teme:
1. Kako iskoristiti potencijale jedinstvenog digitalnog tržišta
2. Koji su preduvjeti razvoja digitalnog gospodarstva
3. Utjecaj digitalnog gospodarstva na transformaciju tradicionalnih industrija
Europska komisija je 6. svibnja 2015. godine usvojila Strategiju jedinstvenog digitalnog tržišta za Europu (tzv. DSM strategija), uvažavajući činjenicu kako globalno gospodarstvo sve brže postaje digitalno. Danas digitalno gospodarstvo raste 5 do 7 puta brže od ostalih gospodarskih sektora. Prilike za rast i inovacije često imaju digitalan predznak u gotovo svim sektorima ekonomije, od automobilske industrije (povezani automobili) preko energetike (pametne mreže), javne administracije (е-uprava) pa sve do općenitih usluga (e-zdravlje). Informacijsko-komunikacijske tehnologije (ICT) više se ne mogu smatrati zasebnim gospodarskim sektorom već predstavljaju temelj svih modernih inovativnih gospodarskih sustava.
Za postizanje ciljeva glavnih područja Strategije jedinstvenog digitalnog tržišta Europska komisija predlaže 16 ključnih mjera. Konkretne zakonodavne prijedloge za provedbu tih mjera, Komisija namjerava pripremiti do kraja 2016. godine u okviru ovih triju stupova:
1. Bolji pristup potrošača i poduzeća robi i uslugama na internetu u cijeloj Europi - zahtijeva hitno uklanjanje ključnih razlika između okruženja na internetu i izvan njega kako bi se uklonile prepreke za prekogranične aktivnosti na internetu.
2. Stvaranje odgovarajućih uvjeta za procvat digitalnih mreža i usluga - zahtijeva brzu, sigurnu i pouzdanu infrastrukturu i usluge pružanja sadržaja, te odgovarajuće regulatorne uvjete za inovacije, ulaganja, pošteno tržišno natjecanje i ravnopravne uvjete.
3. Iskorištavanje punog potencijala rasta europskog digitalnoga gospodarstva - zahtijeva ulaganja u infrastrukturu i tehnologije ICT-a, npr. podatkovno gospodarstvo, istraživanje i inovacije za poticanje industrijske konkurentnosti te bolje javne usluge, digitalna uključivost i vještine.