Biz Tech web portal powered by vidi logo2

Hacking Team prodavao softver za špijunažu Libiji i Sudanu?

Ilustracija Ilustracija

Nakon što je WikiLeaks 5. srpnja objavio 400GB podataka kompanije Hacking Team, za čiji se softver za nadzor i špijunažu zanimala i hrvatska SOA, CEO David Vincenzetti je izjavio da su oni "dobri dečki". S druge strane, dokazi kažu da je talijanska kompanija svoje usluge prodavala Sudanu, Etiopiji, Libiji, Siriji, Egiptu i Maroku. Iz kompanije su opovrgnuli bilo kakvu vezu sa Sirijom, dok je Vincenzetti rekao da s Libijom imaju poslovni odnos te da su "postali prijatelji". Inače, u obje države koje su navodno kupovale softver za špijunažu bijesni građanski rat, dok je Sirija jedna od matičnih zemalja radikalnog pokreta ISIL.

Uz to, Etopija je navodno koristila softver za nadzor mobilnih telefona Galileo za špijunažu novinara i aktivista, a iz kompanije tvrde da su prekinuli suradnju nakon tog saznanja. 

Hacking Team je priznao da su napadnuti te da su im ukradeni podaci, ali samo na "razini vlada". Kažu da je napad bio sofisticiran i planiran mjesecima unaprijed, iako dokazi kažu da su dvije od otkrivenih lozinki bile P4ssword te Passw0rd, za koje bi svakom naprednijem hakeru trebalo nekoliko minuta da provali, piše ZDnet.

Iako kompanija ubrzano radi na oporavku i vraćanju povjerenja u klijente, jer su prije napada jedini imali kontrolu nad pristupom tehnologiji koju su koristile vlade i vladine agencije. Sada više nemaju takvu ekskluzivnost, a zabrinjava i činjenica da nakon proboja podataka radikalne skupine i teroristi, odnosno svi koji imaju potrebnu opremu, mogu koristiti tehnologije Hacking Teama.

na vrh članka

Više...

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next