Probijena barijera optičkog interneta, biti će 20 puta brži Istaknuto
Za sve koji se pribojavaju da bi internet kroz nekoliko godina mogao prijeći svoje kapacitete, istraživači iz Qualcomm instituta u San Diegu možda su pronašli rješenje. Naime, uspjeli su povećati snagu optičkih signala za gotovo 20 puta te dešifrirati informacije nakon što su putovale 12.000 kilometara. Sve su to napravili bez upotrebe skupih tzv. "elektroničkih regeneratora" odnosno repetitora koji se inače postavljaju duž mreže optičkih kablova za stabilnost i brži protok podataka. Njihovo se otkriće nalazi u tzv. "frekvencijskim češljevima" (frequency combs) koji predviđaju te zato i sprječavaju moguća ometanja i prekide signala. Ovim bi otkrićem optička internetska mreža u cijelom svijetu mogla dobiti veliko ubrzanje bez zastoja, prekida i gubitka podataka.
Naime, kako svjetski zahtjevi za brzim internetom sve više rastu, inženjeri se cijelo vrijeme trude pojačati signal koji prolazi optičkim kablovima pa mi, korisnici, sve brže i brže šaljemo i primamo podatke. Ipak, ovakav način prijenosa, kao i svaki drugi "stroj" ima svoja fizička ograničenja. Ako previše pojačate signal, zraka koje prenose podatke će biti više, zgusnuti će se i početi ispreplitati jedna s drugom što će na kraju rezultirati smanjenjem signala ili potpunim gubitkom informacija koje su prenosile.
Neki su istraživači čak išli toliko daleko te predviđali da ćemo, nastavi li se internet razvijati ovom brzinom, za pet godina ostati bez njega zbog preopterećnog kapaciteta i toga da kablovi više neće moći prenositi tolike količine podataka. Zato su ovakva istraživanja vrijedan korak naprijed u internetskom prometu, iako će proći još neko vrijeme, možda i nekoliko godina, prije nego se krenu primjenjivati komercijalno.