Kako inovaciju pretočiti u sljedeći poslovni uspjeh organizacije
Suočeni s novim globalnim igračima čiji inovativni pristup korištenjem digitalne tehnologije prijeti njihovoj poziciji na tržištu korporacije traže način koji će im osigurati budućnost. Izvršni direktori poznatih svjetskih brendova znaju da biti inovativan nikad nije bilo važnije! Konkurencija, novi proizvodi i poslovni modeli ruše okruženje u kojemu je sve bilo poznato i tjeraju kompanije da u biznis ugrade novu kulturu – kulturu inovativnosti i poduzetništva.
Istraživanje koje je provela jedna od vodećih svjetskih konzultantskih tvrtki, Boston Consulting Group, pod nazivom ‘Innovation: A Return to Prominence – and the Emergence of a New World Order’ pokazuje da 26% ispitanika smatra inovativnost TOP prioritetom dok 45 % njih je svrstava u TOP 3 najvažnija prioriteta za organizaciju. Istraživanje druge vodeće konzultantske tvrtke McKinsey (McKinsey Global Survey) pokazuje iste rezultate i ističe da 86 % predsjednika uprava smatra da je inovativnost izuzetno važna za strategiju rasta njihove tvrtke. Inovacije su ključne za postizanje rezultata u suvremenoj ekonomiji koja se temelji na znanju (knowledge-driven). To je činjenica koja tjera organizacije, bez obzira na veličinu, da propituju svoje proizvode i usluge, pa čak i korporativnu kulturu, s ciljem da održe konkurentnost na globalnom tržištu. Nije uopće sporno žele li kompanije biti inovativne, ali stvari zapnu kad treba odgovoriti na pitanje kako.
Prije svega, to od organizacija zahtjeva da postave sustav i procese koji će im omogućiti da iskoristiti inovativne potencijale i počne izbacivati kreativne ideje koje u konačnici postaju novi proizvodi, optimalan način proizvodnje, stvaraju nova tržišta… Nadalje potrebno je stvarati i njegovati kulturu inovativnosti u organizaciji i izgraditi vještine i stavove kod zaposlenika koji će osigurati inovacijske rezultate. Osim toga tvrtke kompanije trebaju prilikom razvoja novog proizvoda ili usluge primijeniti dizajn koji stavlja korisnika u fokus.
Navedena područja pokriva konferencije koja se uskoro održava u Zagrebu 22. i 23. listopada pod nazivom Corporate Innovation and Intrapreneurship 2015 koja okuplja svjetske i domaće stručnjake na temu korporativne inovacije i poduzetništva u organizacijama. Neka od ključnih predavanja su Inovacije koje stvaraju nova tržišta koje će održati Horace Dediu s američkog Clayton Christensen instituta i vodeći autoritet za poslovanje trenutno možda najinovativnije svjetske kompanije Applea. Uz njega tu je međunarodno poznati stručnjak i glavni predavač s područja inovativnosti i poduzetništva u kompanijama iza kojega stoji 5 uspješnih knjiga, Stefan Lindegaard. Predavanje ovog danskog stručnjaka dati će odgovor na pitanje što je potrebno kako bi se izgradile vještine koji će osigurati inovacijske rezultate. Svakako je potrebno među istaknute predavače uvrstiti i Blakea Mceldowneya jednog od osnivača Zinc Studia iz Barcelone koji radi s inovativnim kompanijama na dizajniranju proizvoda i usluga koji će oduševiti korisnike i stvoriti vrijednost. Od domaćih stručnjaka vrijedno je spomenuti Tomislava Buljubašića čije znanje uključuje upravljanje inovacijskim procesima u organizacijama. Oni su izdvojeni iz odlične skupine predavača koji sudjeluju na konferenciji, a koju možete pronaći na web stranici konferencije www.corp2in.com.
Vezani članci
- Cybersecurity uz bok klimatskim promjenama i visokim troškovima života po pitanju važnosti
- Uspješno završeno treće izdanje The Geek Gatheringa: Dva dana učenja, inovacija i tech trendova
- Networking konferencija Alumnijada 2024: Platforma za budućnost
- Rast prometa stranih igrača i sigurnosni rizici u fokusu
- A1 Hrvatska i CSI okupili vodeće svjetske stručnjake na konferenciji o online sigurnosti