Carinska uprava RH će pomoći u nadzoru korištenja nelicenciranog softvera
BSA | The Software Alliance i Carinska uprava Ministarstva financija Republike Hrvatske su sredinom lipnja objavili suradnju na područjima zaštite krajnjih korisnika softvera, edukacije, zaštite intelektualnog vlasništva, te pravnih aktivnosti. Suradnja s Carinskom upravom je započela nizom zajedničkih sastanaka i razmjenom iskustava i znanja, u cilju unaprjeđenja nadzora aktivnosti korištenja nelicenciranog softvera. Aktivnosti su se održale u obliku treninga koji je BSA održao za 33 predstavnika iz Carinske uprave te 32 predstavnika iz policije. Treninge je pripremio i održao neovisni sudski vještak za područje informatike i sastojali su se od četiri cjeline: predstavljanje inicijativa i aktivnosti BSA u Hrvatskoj; pregled pravne regulative koja uređuje zaštitu autorskog prava na računalnim programima; osnove licenciranja programa na primjerima modela licenciranja softvera članova BSA; te radionica o postupku pregleda računalnih programa uz praktičan rad na računalima.
Tijekom kampanje namijenjene poslovnim korisnicima diljem Hrvatske, BSA je kontaktirao nekoliko tisuća domaćih poslovnih subjekata kako bi promovirao ovlaštenu poslovnu uporabu računalnih programa. Kampanja je pokrenuta slijedom rezultata posljednje studije „Nelicencirani softver i prijetnje kibernetičkoj sigurnosti“ , čiji je naručitelj BSA, a koja je potvrdila čvrstu povezanost između nelicenciranog softvera i malvera na računalima. Analiza, koju je provela globalna analitička kuća IDC, pokazuje da s rastom stope nelicenciranog računalnog softvera u zemlji, raste i broj incidenata povezanih s malverom u toj zemlji. Implikacije za državu, kompanije i krajnje korisnije sasvim su jasne: uklanjanje nelicenciranog softvera sa poslovnih mreža može pomoći u smanjenju rizika od kibernetičkih sigurnosnih incidenata.
„Početkom 2014. godine tradicionalna zadaća Carinske uprave odnosno prikupljanja prihoda sa osnove naplate carina i poreza, nadograđena je i zaštitnom ulogom carinske službe a to je: suzbijanje svih oblika nezakonitih postupanja s robom, osiguranja zaštite zdravlja i života ljudi, životinja, prirode i okoliša, sigurnosti proizvoda, zaštite intelektualnog vlasništva, kulturnih dobara, nadzora nad prometom roba dvojne namjene kao i drugih općih i javnopravnih interesa. Proces provedbe zaštite intelektualnog vlasništva i autorskog prava na softver dugotrajan je, kontinuiran i opsežan, a s obzirom na to da je upravo informacijsko-komunikacijska tehnologija jedna od najbrže rastućih i podložna čestim promjenama, neophodna je bila uska suradnja sa legitimnim proizvođačima softvera i dodatna edukacija naših službenika,“ rekao je Zlatko Grabar, ravnatelj Carinske uprave Ministarstva financija Republike
“Digitalni svijet se mijenja, a brze tehnološke promjene donose nove opasnosti i izrazite rizike za današnje poslovanje. Sigurnost postaje dio strategije, kako svakog poslovnog subjekta, tako i države. Naša posljednja istraživanja pokazuju kako postoji čvrsta veza između određenih vrsta kibernetičkog kriminala i korištenja nelicenciranog softvera. Zajedno s Carinskom upravom, koja intenzivno provodi nadzor kod poslovnih subjekata, smatramo kako je neophodna suradnja na višoj razini te okupljanje svih dionika u sustavu kibernetičke sigurnosti Republike Hrvatske. Stoga danas pokrećemo ovu inicijativu za sigurnije poslovno okruženje u Hrvatskoj. Ovom inicijativom želimo povezati javne institucije i privatni sektor, te surađivati na svim mogućim poljima - edukacije, nadzora, tehničkih aspekta sigurnosti, pravne inicijative. U budućnosti ćemo širiti ovu inicijativu te zajednički raditi na sigurnijem digitalnom okruženju u Hrvatskoj,” rekla je Ivana Jurin Puhalo, zastupnica BSA u Hrvatskoj.