Biz Tech web portal powered by vidi logo2

NSA će možda ukinuti programe za prikupljanje podataka građana Istaknuto

Ilustracija Ilustracija

Američka agencija NSA od 1. lipnja ove godine možda više neće prikupljati metapodatke s čijeg god mobilnog telefona želi. Dosada su, a pogotovo nakon velikog razotkrivanja Edwarda Snowdena, svoje djelovanje opravdavali Patriot Actom koji je u američki zakonski sustav ušao nakon napada 11. rujna 2001., te je sustavima za špijunažu davao puno veće ovlasti u prikupljanju informacije zbog cilja zaštite sigurnosti države. Taj po mnogima kontroverzni skup podataka ističe 1. lipnja, a američki Senat dosada nije izglasao niti jedan koji će ga izmijeniti ili nadopuniti.

Freedom Actu, jedinom koji je prošao na glasanje u Senat, je 22. svibnja nedostajalo tri glasa za prolaz. Budući da je Freedom Act jedini uopće koji bi mogao zamijeniti ili nadopuniti Patriot Act, senatori će ponovno glasati u nedjelju, 31. svibnja. Ako i tada ne prođe, NSA će u potpunosti ugasiti svoje programe za prikupljanje podataka.

Unutar Patriot Acta je najsporniji bio "Section 215" koji odobrava prikupljanje svih podataka pod nadzorom FISA-e, bili oni u fizičkom (dokumenti, knjige, dopisi...) ili elektroničkom (pametni telefoni, računala...) obliku.

Prikupljanje podataka se nije odnosilo samo na američke građane, nego na stanovnike cijeloga svijeta, a jedan od najvećih skandala koji se veže uz sustav prisluškivanja NSA je praćenje mobilnog telefona njemačke kancelarke Angele Merkel. Nakon toga se povećalo javnosti i medija još više okrenulo na NSA i američka državna tijela, a od početka ove godine je počeo i jači pritisak da promijene ili ukinu Patriot Act. Tome je najbliže došao jedino Freedom Act, koji želi uvesti proširenja, ograničenja i zabrane u Patriot Actu koje bi štitile građane. Posebnu su pažnju posvetili mijenjanju Sectiona 215, koji su tajne službe često tumačile kako su htjele te njime opravdavale špijunažu.

na vrh članka

Više...

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next