Savjeti za poslovno dopisivanje Istaknuto
Telefonske pozive, službene dopise i fakseve je zamijenilo dopisivanje preko SMS poruka, a u mnogim slučajevima i različitih chat servisa. Poruke koje izmjenjujemo s ljudima s kojima radimo često mogu izaći iz konteksta, pogotovo ako se sugovornici ne poznaju dobro. U nastavku donosimo četiri savjeta portala Entrepreneur i jedan naš koji bi trebali olakšati i poboljšati poslovno dopisivanje:
S direktorom/šefom
U ovom slučaju pokušajte izbjeći slanje poruka kada god je to moguće iako je slanje poruka direktoru postalo potreba, pogotovo ako se radi o problemu koji se hitno mora riješiti. Kada šaljete poruke direktoru, neka budu jednostavne i kratke s informacijama kao što su vrijeme i mjesto sastanka. NIKAD nemojte porukom javljati loše vijesti, poput raskida ugovora. Potrudite se odgovoriti pravovremeno na sve poruke direktor pošalje vama. Ukoliko je mlađi od 35 godina, tekst u porukama može biti opušteniji, a ako ipak niste sigurni kako bi mu se trebali obraćati, pogledajte pravila o komunikaciji kompanije u kojoj radite.
S kolegama
Uvijek budite oprezni kada se dopisujete s kolegama. Danas se sve poruke mogu „screenshotati“ i vaše se riječi lako izvade iz konteksta pa nešto što ste poslali kao šalu može ispasti vrlo neugodno i doći do drugih kolega i vodstva kompanije. Kada šaljete poruke kolegama, uzmite u obzir koliko ih poznajete, njihovu dob, koliko su dugo u kompaniji te čak koliko je sati u danu. Izbjegavajte slanje poruka nakon kraja radnog vremena, a ako je hitno, radije pošaljite e-mail.
S potencijalnim klijentom
Pri dopisivanju s klijentima prvo uzmite u obzir suradnju koju u tom trenutku imate i u skladu s njom pošaljite (ili ne pošaljite) poruku. Pokušajte izbjeći dopisivanje s potencijalnim klijentom jer se smatra neprofesionalnim. Ipak, ako ste se s njim ili njom upoznali i stvorili dobar poslovni odnos, dopisivanje je u redu ukoliko ono sadržava jednostavne informacije kao što su vrijeme i mjesto sastanka ili obavijest da ćete zakasniti.
S kolegama u poslovnoj mreži
Većina ovakvih poruka počne s e-mailovima a završi na dobronamjenim razmjenama poslovnih savjeta i iskustava. U ovom slučaju pripazite na dob i spol osobe s kojom se dopisujete, i koliko se dobro poznajete.
S podređenima
Zbog današnjeg sve bržeg protoka informacija i poslovnog ritma direktori svjesno ili nesvjesno podređenima šalju poruke u agresivnom, izrazito autoritativnom, pa čak i bezobraznom tonu. Direktor mora cijelo vrijeme imati profesionalnu distancu, ali isto tako mora raditi na razumijevanju komunikacije s podređenima i kod slanja poruke u biti svjestan da sigurno nije jedini u poslovnom lancu koji je imao loš sastanak ili dan na poslu. Sadržaj poruka ovisi i o koliko direktor dobro poznaje određenog zaposlenika i koliko je ona ili on visoko na poslovnoj ljestvici. Ipak, direktorima također savjetujemo da izbjegavaju dopisivanje jer se ono lako može izvaditi iz konteksta i krivo protumačiti.
http://www.entrepreneur.com/article/244453
Vezani članci
- CEO Reddita poručuje zaposlenicima da će "blokada podforuma" proći
- 5G mreža Hrvatskog Telekoma od sada je dostupna u 34 grada
- Telemach Hrvatska u partnerstvu s Nokijom počela implementirati optiku nove generacije
- Prva hrvatska poslovna aplikacija u Microsoft Store dućanu s 35 milijuna aplikacija
- 50 most perspective business software solutions