Sveučilište VERN: Studenti razvijaju projekte cloud poslovanja, digitalnog zdravstva, zelene energije... Istaknuto
Sveučilište VERN’ nudi koncept suradnje s gospodarstvom koji se očituje kroz prakse u vodećim tvrtkama, rad studenata na konkretnim problemima i projektima.
Od svojih početaka, Sveučilište VERN’ fokusirano je na suradnju s gospodarstvom. Kroz komunikaciju s poslovnim sektorom dobivaju se povratne informacije o znanjima i vještinama koje se traže na tržištu rada te se slijedom toga prilagođavaju i studijski programi. Uz to, studenti imaju obvezu odraditi praksu u poslovnom sektoru, a ostvaruje se i suradnja s partnerima na čijim projektima rade studenti i tako stječu dodatna znanja.
Obvezna praksa u tvrtkama
U središtu studijskih programa na Sveučilištu VERN’ je stjecanje praktičnog znanja primjenjivog odmah po završetku studija. Kroz kurikulum se studentima osigurava prijenos praktičnog znanja i ti su nastavni elementi obvezni za sve studente i ostvaruju se kroz obvezne studentske prakse. Trajanje varira od studija do studija, a za informatičke studije ono iznosi minimalno 160 sati rada u poslovnoj organizaciji.
Tu je i obvezni rad na semestralnom zadatku za rješenje nekog operativnog izazova u tvrtkama partnerima. Ukupno trajanje praktične nastave definirano je nastavnim planom i programom svakog studija i izvodi se u zadnjem semestru.
„Nakon što steknu uvjete za odlazak na studentsku praksu, studenti se mogu obratiti našem Uredu za praksu kako bismo im mi pronašli praksu prema njihovim preferencijama ili mogu samostalno ugovoriti obavljanje studentske prakse u poslovnim organizacijama. U oba slučaja, najvažnije je da studentska praksa zadovoljava ishode učenja s kojima je upoznat svaki praksodavatelj. Nakon obavljene prakse, student je dužan priložiti izvještaj s prakse radi provjere ishoda i njihove usklađenosti sa studijskim programom“, pojasnio nam je prof. dr. sc. Vlatko Cvrtila, rektor Sveučilišta VERN’.
Realni poslovni projekti
Studenti radom na realnim poslovnim projektima dopunjuju teorijska i tehnička znanja te istovremeno testiraju njihovu primjenu u poslovnoj praksi. Prof. dr. sc. Vlatko Cvrtila napomenuo je: „S obzirom da kroz naš koncept suradnje s gospodarstvom studentima omogućujemo i prvi susret s potencijalnim poslodavcima, rad na realnim projektima je sastavni dio studiranja na VERN’u. Putem ovog koncepta, naši su studenti dosad već razvijali projekte poput tranzicije poslovanja u oblak, unaprjeđenja sustava COVID potvrda, nadogradnje sustava digitalnog zdravstva, razvoja rješenja za inovativnu primjenu obnovljivih izvora energije i razne druge za naše tvrtke partnere”.
Brojni partneri iz gospodarstva
Studentska praksa, rad studenata na projektima tvrtki partnera, organizacija različitih radionica za studente za razvoj karijera, studentsko savjetovalište i druge aktivnosti izvode se kroz platformu „EducationmeetsBusiness“, kroz koju su studenti dosad već razvijali projektna rješenja za tvrtke poput HT-a, AKD-a, Combisa, Ubera, Rimca, Ericsson Nikole Tesle, Nokie Hrvatska i mnogih drugih, a u iste, ali i brojne druge odlaze i na studentsku praksu.
Međunarodni aspekt odlaska na stručnu praksu reguliran je kroz Erasmus+ program mobilnosti u kojem Sveučilište VERN’ već godinama sudjeluje, pa njihovi studenti odlaze na studentsku praksu i u uspješne tvrtke po cijeloj Europskoj uniji.
Suradnja s tvrtkama se koristi i kao kanal za integraciju najnovijih trendova iz realnog sektora u nastavni kurikulum.
„Primjerice, kod dizajniranja sveučilišnog prijediplomskog studijskog programa Interneta stvari (Internet of Things), surađivali smo s kompanijama i pojedincima iz tog područja s ciljem oblikovanja ishoda učenja i završnih kompetencija koje su tražene na tržištu rada za tu struku“, naglasio je rektor Sveučilišta VERN’ prof. dr. sc. Vlatko Cvrtila.