Inkubator PISMO: Praktična znanja gaming startupova Istaknuto
Više od 80 gaming startupova, centar gaming industrije s najmodernijom tehnologijom i inkubator čine ekosustav na koji će se u Novskoj nadograditi Kampus.
Poduzetnički inkubator PISMO trenutačno provodi šestomjesečne edukacije u specijaliziranim softverima koji se koriste u gaming industriji. Osim toga, nudi i inkubaciju novim tvrtkama proizašlima iz te edukacije, a u Novskoj je izgrađen i centar s uredima, poslovnim prostorima i mogućnošću zakupa najmodernije opreme za izradu računalnih igara. Sve to okosnica je nadogradnje u vidu planiranog Centra gaming industrije za koji je nedavno potpisan ugovor o financiranju prve faze vrijedan 26,4 milijuna eura.
Fakultet, studentski dom, ali i akcelerator i nadogradnja inkubatora
Ambiciozni projekt Centra gaming industrije sadržavat će zgradu fakulteta, studentski dom, akcelerator i inkubator te infrastrukturu prometnica i energane. Korisnicima će na raspolaganju biti i razni sportski sadržaji kao što su bazen, sportska dvorana, teniski i odbojkaški tereni te teretana na otvorenom.
Novitet, odnosno nadogradnja na postojeće programe koji već postoje su studijski programi koji će se provoditi u suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu te akceleracijski program namijenjen tvrtkama koje izlaze iz perioda inkubacije, a to je nešto što do sada PISMO nije nudilo. Bit će tu i prostor za testiranje videoigara s 2.500 mjesta, što je jedinstveno u ovom dijelu Europske unije.
Ne zaustavlja se niti priča oko edukacija, pa će se nastaviti usluge šestomjesečnih programa za Unity i Blender, te tromjesečni program edukacija za Unreal Engine. Osim toga se trenutačno izrađuju i pripremaju novi programi te će u Centru gaming industrije zaživjeti minimalno dva nova programa edukacija u trajanju od tri ili šest mjeseci.
Ne treba čekati kampus za gaming edukacije
Učenje i zarada idu zajedno i zato inkubator PISMO provodi edukacije koje kroz samo 6 mjeseci učenja rada u programima Blender i Unity stvaraju nove generacije stručnjaka za razvoj videoigara. Edukacije se provode u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, pa svi polaznici dok uče primaju i plaću. Do sada je više od 340 osoba educirano za rad u gaming industriji.
Zahvaljujući sada već uspješno zaokruženom ekosustavu, programeri posao pronalaze u postojećim tvrtkama Inkubatora ili otvaraju vlastita poduzeća za čije pokretanje mogu ostvariti potporu u iznosu od 17 tisuća eura. Kako se gaming razvija, tako i PISMO prilagođava svoje edukacije, pa odnedavno u ponudi ima i učenje rada u Unreal Engineu 5. PISMO je mjesto u kojem se uči, radi i druži.
Zato često organizira meetupove, konferencije, game jam natjecanja, kampove za djecu i mlade, prima posjetitelje iz svih dijelova svijeta, a svoje iskustvo i znanje rado dijeli sa drugima.
Deseci gaming tvrtki za transfer znanja
Studijski programi koji se izrađuju sadržavat će vještine srodne zanimanjima unutar razvoja i proizvodnje videoigara kao što su dizajner, umjetnik, programer, producent i slično. Izazovno je generacijama studenata prenijeti navedene vještine, budući da one zahtijevaju kombinaciju s praktičnim znanjima. Konkretna predznanja i znanja studenti mogu savladati korištenjem postojećih i budućih kapaciteta, kako opreme poput motion capture studija, photogrammetry studija i sl., tako i transfera praktičnog znanja postojećih game developerskih tvrtki.
Već sada poduzetnički inkubator PISMO sa svojom specijalizacijom za gaming industriju korisnicima omogućuje poslovanje uz smanjene troškove, stvarajući poslovno okruženje u kojemu poduzetnici i obrtnici mogu ostvariti zajedničku poslovnu suradnju, razmjenjivati iskustva i razvijati poslovne ideje. Trenutno u inkubatoru PISMO djeluje više od 80 startupova koji uz prostor koriste usluge i opremu koja im je stavljena na raspolaganje.
Tu se radi o mogućnosti zakupa opremljenih poslovnih prostora, ureda i konferencijskog prostora, zatim korištenja opreme glazbenog i video studija, virtual reality (VR) opreme, motion capture studija, studija za fotogrametriju, 3D printera, CNC stroja, mikroljeva, te ostale računalne opreme.
Posebnost inkubatora je što cjelinu usluga i opreme zaokružuje mentorstvom koje uključuje savjetodavnu, edukativnu i marketinšku podršku. Vrlo sličan koncept, no u proširenom opsegu, bit će slučaj i u budućem kampusu.
Pomno se prate trendovi
Inkubator PISMO kontinuirano prati događanja i trendove na području industrije razvoja videoigara. Sukladno tome se prilagođuje i edukativni sadržaj. Osim toga, oprema u inkubatoru koju tvrtke koriste za razvoj igara te za edukacije, također se konstantno obnavlja i nadograđuje. Ovo je posebno izazovno jer razni komadi opreme, ali i licence iziskuju značajna financijska sredstva, no kroz brojne projekte sufinancirane od strane EU se uvijek uspijevalo osuvremeniti ono što je potrebno.
U nekoliko navrata, kroz projekte su se nabavljala nova računala i moderniji VR headsetovi. Ovih dana kreće se s provedbom još jednog prekograničnog projekta koji će dodatno ojačati kapacitete PISMA kroz dodatna ulaganja u novu opremu i tehnologije.
Inkubator ima ostvarenu suradnju na raznim područjima s brojnim akterima u industriji, što između ostalog uključuje i brojna gostovanja u inkubatoru te prenošenje iskustava na gaming tvrtke u inkubaciji. Slično će biti i kod kreiranja kurikuluma, gdje će se ostvarena iskustva, kako u tehnološkom, tako i u poduzetničkom smislu, odmah „ugraditi“ u novi kurikulum.
Na taj način će se studentima omogućiti brojne i vrlo vrijedne informacije koje će im biti od velike pomoći kada i sami u budućnosti krenu u vlastiti biznis s videoigrama.
Suradnja s gaming tvrtkama
Cijela inicijativa „SMŽ – centar gaming industrije“ temelji se na suradnji s jakom gaming zajednicom u RH u vidu mentorstva, odrađivanja prakse, zapošljavanja, razmjene iskustva, organizacije događanja itd. Stoga se i dalje planira suradnja sa tvrtkama koje rade u PISMU jer su one okosnica i rada Centra gaming industrije, suradnja s ostalim gaming tvrtkama u RH kojima se može zahvaliti prepoznatljivost Hrvatske u svijetu videoigara, ali i suradnja s međunarodnim akterima, ne samo studijima.
Naime, RK SMŽ, SIMORA i PISMO velike napore ulažu u povezivanje s gaming zajednicom u cijeloj Europi, stoga je bitna prisutnost na svim većim sajmovima, događanjima i konferencijama, te se ta povezanost odnosi jednako i na tvrtke, akademsku zajednicu, postojeće gaming centre u EU, i donositelje odluka na EU razini.
Vezani članci
- NOVI BROJ: AI obrazovanje i OLED monitori za gaming
- RIT Croatia: Priprema za tržište rada uz hrvatsku i američku diplomu
- PISMO: Gaming edukacije i inkubator za tech startupe
- FOI: Gradi se Regionalni centar za predinkubaciju u pametnoj industriji
- FERIT: Suvremena infrastruktura, kvalitetni stručnjaci i dugogodišnja suradnja s industrijom