Amazon Web Services Adria: Cloud computing ima svijetlu budućnost u poslovanju Istaknuto
U Opatiji i Rijeci je po prvi put održana dvodnevna konferencija Amazon Web Services (AWS Adria) koja je privukla IT stručnjake, menadžere, studente i novinare iz zemlje i svijeta.
Riječke IT tvrtke Coadria i Hexis te zagrebački NVTeh AWS-ovi su partneri koji su željeli približiti Amazonove internetske servise tvrtkama te svim zainteresiranima iz inozemstva i Hrvatske. Pričalo se o efikasnosti poslovanja, novostima te prednostima korištenja AWS-a uz mnogobrojne primjere iz svakodnevne prakse tri domaće IT tvrtke.
Vraćamo se u 2006. kada je Amazon osnovao servis u svrhu on-demand platforme za spremanje podataka na cloud. Danas, 11 godina nakon, zauzima gotovo 30 posto tržišta cloud computinga, a godišnja vrijednost raste po 55 posto (sudeći po Synergy Research Groupu). AWS nudi preko 90 servisa u područjima baza podataka, analitike, IoT-a, opcijama za developere, sigurnosti...
Petak je bio rezerviran za detaljno tehničko upoznavanje s Amazonovom cloud tehnologijom što je zanimalo male i srednje tvrtke koje možda planiraju implementiranje AWS servisa u svoje poslovanje. Naglasak je bio na individualizaciji tehnoloških rješenja za pojedine korisnike i tvrtke.
Ivo Ugrina, predsjednik zagrebačkog NVTeha i profesor na splitskom Prirodoslovno – matematičkom fakultetu ukratko se osvrnuo na cloud computing u Hrvatskoj. „Ponuda tvrtki je zaista velika, a u Hrvatskoj imate sve veće igrače s područja clouda. Naravno, ponuda nije na razini zapada, ali i to se mijenja.“
Njihovo istraživanje pokazalo je kako podaci na cloudu mogu vrlo lako postati javno dostupni zbog svojevrsne prilagodbe korisnika na cloud s lokalnih sustava. Stoga je bitno podići svijest o kontroli i procesima vezanih uz sigurnost podataka u poslovanju, ali i privatno.
Vlasnik riječkog Hexisa Siniša Valentić se, pak, osvrnuo na segment financija i isplativosti cloud computinga. „Cloud je trend koji raste, ali Hrvatska kasni za ostatkom svijeta. Drago mi je što je ova konferencija imala odličan odaziv jer nismo radili na posebnom marketingu, a interes je, očito, velik. Što se tiče ulaganja u tvrtku, problem je što ljudi nemaju perspektivu ulaganja. Kad imaš tvrtku, moraš dugoročno razmišljati. Mi ne gledamo na to kao trošak već kao ulaganje u poslovanje.“ Dodao je i kako Hrvatska ima jako napredne ljude, ali većina svoju sreću ode potražiti van Lijepe naše. „I sam sam radio u Americi i Rimu, ali sam se vratio ovdje jer se poslovno može funkcionirati, a život je mnogo ugodniji“, kazao je Siniša.
U subotu je naglasak bio na okruglim stolovima i diskusijama. Pričalo se o infrastrukturi cloudova, praksi u čuvanju podataka na AWS-u, izradi „Big data“ platforme te računalnom učenju.
Neki od ostalih sudionika panela bili su Ivan Ivakić, Matko Abramović i Domagoj Radovčić iz Hexisa, Nick Larsen, Damjan Subotić, Vjeran Tuhtan i Edi Grbac iz Coadrie te Vjekoslav Giacometti i Luka Kladarić.
Dvodnevna konferencija pokazala se iznimno uspješnom te ne vidimo razloga zašto ovakvi događaji do sljedeće godine ne bi privukli još više tvrtki i zainteresiranih pojedinaca.
Vezani članci
- Cybersecurity uz bok klimatskim promjenama i visokim troškovima života po pitanju važnosti
- Uspješno završeno treće izdanje The Geek Gatheringa: Dva dana učenja, inovacija i tech trendova
- Networking konferencija Alumnijada 2024: Platforma za budućnost
- Rast prometa stranih igrača i sigurnosni rizici u fokusu
- A1 Hrvatska i CSI okupili vodeće svjetske stručnjake na konferenciji o online sigurnosti