Biz Tech web portal powered by vidi logo2

CUC2025: Hrvatska uvodi umjetnu inteligenciju u osnovne i srednje škole Istaknuto

CUC2025: Hrvatska uvodi umjetnu inteligenciju u osnovne i srednje škole

Više od 800 nastavnika, ravnatelja, znanstvenika i edukacijskih stručnjaka okupilo se ovog tjedna u Rovinju na CARNET-ovoj konferenciji za korisnike pod nazivom “CUC2025: Od inspiracije do akcije” kako bi raspravljali o ključnim izazovima i mogućnostima koje donosi umjetna inteligencija.

Središnje teme ovogodišnje konferencije obuhvaćale su primjenu umjetne inteligencije u učionici, ravnotežu života u digitalnom dobu te nove pristupe inkluzivnom i održivom obrazovanju.

Tijekom trodnevnog programa, sudionici su imali priliku birati između više od 120 aktivnosti, uključujući interaktivna izlaganja, radionice, panel rasprave i BoF sesije.
Poseban naglasak stavljen je na projekt Primjena digitalnih tehnologija temeljenih na umjetnoj inteligenciji u obrazovanju – BrAIn, čiji su rezultati i istraživački uvidi predstavljeni kroz niz stručnih izlaganja.

Hrvoje Puljiz

„Prepoznajući važnost umjetne inteligencije i njezinog utjecaja na obrazovni sustav, pokrenuli smo projekt BrAIn koji se fokusira na razvoj kritičkog mišljenja, pismenosti u području umjetne inteligencije i digitalnih kompetencija nastavnika i učenika. Jedna od prvih aktivnosti u projektu bila je izrada kurikuluma o umjetnoj inteligenciji za osnovne i srednje škole koji od ove školske godine eksperimentalno provode 243 nastavnika. Iznimno smo zadovoljni dosadašnjim rezultatima, a CARNET-ova konferencija za korisnike pružila je priliku za razmjenu iskustava i dobrih praksi primjene kurikuluma kroz projektno i istraživačko učenje i poticanje kreativnosti“, istaknuo je Hrvoje Puljiz, ravnatelj CARNET-a.

U sklopu projekta izrađeni su kurikulumi o umjetnoj inteligenciji za izvannastavnu aktivnost i fakultativni predmet s ciljem razvoja kritičkog mišljenja o utjecaju tehnologija u nastajanju, uključujući umjetne inteligencije, i osposobljavanja za praktičan rad s tehnologijama u nastajanju.

„Uvođenjem kurikuluma o umjetnoj inteligenciji svrstali smo se među samo nekoliko zemalja u svijetu koje su prepoznale potrebu upoznavanja učenika s potencijalom i utjecajem digitalnih tehnologija i umjetne inteligencije već u osnovnoj školi. Učenici tako imaju priliku aktivno proučavati i kritički promišljati o novim tehnologijama, upoznati se s etičkim izazovima te dobiti stvarne uvide o mogućnostima tehnologije koja će obilježiti njihovu budućnost“, naglasio je Juraj Bilić, pomoćnik ravnatelja za Sektor za umjetnu inteligenciju i voditelj projekta BrAIn, dodajući kako je OECD, Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj, istaknula BrAIn kao primjer dobre prakse u svojem izvješću o budućnosti umjetne inteligencije.

Juraj Bilić

Među istaknutijim događanjima konferencije bio je šesti sastanak DELTA radne skupine, europske platforme koja okuplja stručnjake, donositelje odluka i edukatore iz zemalja članica s ciljem razvoja i unaprjeđenja digitalnog obrazovanja u Europskoj uniji. Rasprava je bila posvećena ulozi umjetne inteligencije u oblikovanju obrazovnih politika EU-a. Tom prigodom, predstavnici CARNET-a predstavili su niz svojih ključnih usluga i projekata, uključujući e-Dnevnik, e-Upise, e-Škole, BrAIn, e-Sveučilišta i CroQCI, te naglasili važnost europske suradnje kroz projekt NRENs4Education koji povezuje obrazovne institucije diljem Europe putem zajedničke digitalne infrastrukture.

Na konferenciji su predstavljeni i konkretni primjeri iz učionica koji pokazuju kako umjetna inteligencija može obogatiti obrazovni proces na kreativan i smislen način. Tako su neki učenici razvijali vlastite virtualne pomoćnike i trenirali modele strojnog učenja, dok su drugi uz pomoć AI alata izrađivali kazališne scenarije i promišljali o granici između stvarnog i digitalnog identiteta.

U jednoj školi AI je korišten za analizu podataka u projektu o obnovljivim izvorima energije, dok su nastavnici u drugim sredinama pokazali kako se kroz društvene igre može razvijati algoritamsko razmišljanje.

AI je poslužio i kao alat inkluzije, pružajući podršku učenicima s teškoćama kroz personalizirane sadržaje i asistivne alate, a poseban interes izazvali su projekti koji su umjetnu inteligenciju povezivali s ekološkim temama, poput školskih inicijativa za očuvanje okoliša.

na vrh članka

Više...

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next