Nacionalni CERT izdao je godišnji izvještaj o kibernetičkim napadima u 2024. godini. Istaknuto

Nacionalni CERT je u 2024. godini zaprimio i obradio 1113 računalno-sigurnosnih incidenata, što je 9,95 % manje u odnosu na prethodnu godinu.
Phishing ostaje vodeći tip napada, čineći 58 % svih obrađenih incidenata. Istovremeno, zabilježen je rast broja registriranih zaraženih računala te je tijekom 2024. godine detektirano 189.255 botova, što je povećanje od 36,47 % u odnosu na 2023. godinu.
„Najveća promjena u odnosu na 2023. godinu odnosi se na porast incidenata povezanih sa zlonamjernim kodom. Korisnici često na vrijeme detektiraju malvere i prijavljuju ih, no kod zaraženih sustava uvelike ovisimo o međunarodnim prijavama.
Tijekom prošle godine provedeno je nekoliko koordiniranih akcija međunarodnih tijela, čime je otkriven velik broj botneta, a Nacionalni CERT obavještava korisnike u Hrvatskoj o kompromitiranim računalima. Napadači neprestano razvijaju nove taktike, stoga je ključno podizanje svijesti i edukacija korisnika o prijetnjama koje dolaze s interneta", izjavila je Nataša Glavor, pomoćnica ravnatelja CARNET-a za Sektor Nacionalni CERT.
U 2024. godini na snagu je stupio novi Zakon o kibernetičkoj sigurnosti (NN 14/24), prema kojem je Nacionalni CERT postao odgovoran za sigurnost u čak pet ključnih sektora: bankarstvo, infrastrukturu financijskog tržišta, digitalnu infrastrukturu, istraživanje i obrazovni sustav.
Kako bi se ubrzalo prepoznavanje i sprječavanje napada, CERT je pokrenuo novu uslugu CERT iffy, dok je PiXi platforma postala zakonom određena jedinstvena ulazna točka za obavještavanje o kibernetičkim prijetnjama i incidentima kao Nacionalna platforma za prikupljanje, analizu i razmjenu podataka o kibernetičkim prijetnjama i incidentima.
Tijekom 2024. Nacionalni CERT nastavio je suradnju s europskim i svjetskim sigurnosnim institucijama te sudjelovao u velikim međunarodnim vježbama poput Cyber Europe 2024 i NATO-ove Cyber Coalition 2024. Kroz edukacije i kampanje nastavio je raditi na podizanju svijesti građana o važnosti kibernetičke sigurnosti.
Sve detalje o sigurnosnim prijetnjama i preporukama za zaštitu možete pronaći u Godišnjem izvještaju Nacionalnog CERT-a za 2024. godinu, dostupnom na www.cert.hr.
Vezani članci
- Osijek postao središte kibernetičke sigurnosti
- Prva konferencija Nacionalnog koordinacijskog središta za industriju, tehnologiju i istraživanja u području kibernetičke sigurnosti
- Završena 25. CARNET-ova konferencija za korisnike CUC2023
- Konferencija CUC 2023: Era digitalne zrelosti, održava se od 26. do 28. travnja u Rovinju
- Phishing napadi bili su u 2022. gotovo sedam puta učestaliji nego u 2021.