Intel: sve društvene skupine trebaju raditi na razvoju IT-a Istaknuto
Konferencijski dan droidcona u Berlinu je završio predavanjem menadžerice u Intelu Beatrice Fraedrich, koja je detaljnije objasnila svrhu i buduće planove Intelove inicijative za različitost. Naime, Intelov CEO Brian Krzanich je u siječnju ove godine objavio da će poznati proizvođač čipova uložiti 300 milijuna američkih dolara u educiranje i zapošljavanje manje zastupljenih društvenih skupina u tehnologiji. Sukladno tome, Intel je ove godine na droidconima u Zagrebu i Berlinu započeo inijativu "Intel Female Sponsorship Program" gdje su sponzorirali žene poslovno aktivne u području tehnologije. Kao što je Beatrice istaknula na početku svoje prezentacije, na svijetu još uvijek 25 posto žena u zemljama u razvoju nema pristup internetu, dok u SAD-u tek 18 posto žena ima diplomu iz računalnih znanosti.
Intel još od prošle godine radi na poticanju djevojaka i žena da kroz tehnologiju poboljšaju ekonomske mogućnosti u svojoj okolini, rade na svjesnosti širenja edukacije za žene, razvijaju se kroz međusobna globalna partnerstva te inspiriraju druge žene da se počnu baviti tehnologijom.
Beatrice je napomenula da im nije cilj "regrutirati" žene, nego im dati mogućnosti za poslovni razvoj i povezivanje s drugim platformama, te da zajedno pronađu nove prilike kroz pristup tehnologiji, digitalnoj pismenosti i poduzetništvu. Spomeula je i Intelovu developer zonu koja kroz besplatne alate, primjere kodova, teničke članke, forume, tutoriale te preko povezivanja sa stručnjacima iz Intela i sličnih industrija pruža podršku u developmentu i gradi kontakte. Publiku je iznenadila informacija da je Intel treća najjača samostalna softverska kompanija u svijetu, a u svojoj se developer zoni bave Windowsima, IoT-om, Androidom, te Intel RealSense tehnologijom.
Na predavanju se predstavila i Francesca Tosi, koja je 2009. u Italiji osnovala prvu Google developer grupu, a danas radi kao freelancer i profesor. Razvila je, između ostalog, miša kojeg micanjem očiju mogu koristiti tetraplegičari kako bi im se maksimalno olakšalo korištenje računala.
Ove je godine preko Female Sponsorship programa na berlinskom droidconu sudjelovalo 11 žena, dok su od regionalnih predstavnica stigle Ana Baotić, Android developerka iz tvrtke Infinum, te Sonja Kesić, softver inženjerka iz srpskog PSTecha.
Boris Jebsen, osnivač globalnog branda droidcon i CEO tvrtke Mobile Seasons je na naše pitanje o promjenama među zastupljenim spolovima u IT-u komentirao da su prvih nekoliko godina 90 posto publike na droidconima činili muškarci. Dodao je da se prvi put zapitao o ženama u IT-u nakon posjeta konferenciji u Tunisu prije nekoliko godina, gdje su oko 35 posto publike činile žene.
"Nakon što je CEO Intela u siječnju objavio odluku o sponzoriranju, odmah smo se javili Intelu i pitali možemo li se i mi u to uključiti" rekao je.
Vezani članci
- Cybersecurity uz bok klimatskim promjenama i visokim troškovima života po pitanju važnosti
- Uspješno završeno treće izdanje The Geek Gatheringa: Dva dana učenja, inovacija i tech trendova
- Networking konferencija Alumnijada 2024: Platforma za budućnost
- Rast prometa stranih igrača i sigurnosni rizici u fokusu
- A1 Hrvatska i CSI okupili vodeće svjetske stručnjake na konferenciji o online sigurnosti