Hardware Wednesday Zagreb: Od ideje do Internet of Things gadgeta Istaknuto
Drugo Hardware wednesday okupljanje održano 29. travnja u Zagrebačkom Inkubatoru Poduzetništva je privuklo dvadesetak IoT entuzijasta. Početnici su se mogli educirati o najnovijim vijestima iz ove domene i besplatnim online predavanjima, dok je predavanje o proto - e pločici te plasiranju prozivoda na crowdfunding platforme bilo namijenjeno prvenstveno developerima. Predavanja su otvorili osnivači Stevica Kuharski i Lea Gagulić. Kuharski se orijentirao na novosti iz IoT svijeta te nam otkrio da se jeftini i svestrani ESP8266 čip sad može programirati s Lua skriptama putem Arduino IDE-a.
No, kako početi s programiranjem i slaganjem IoT projekata? Lea Gagulić, koja je ugrubo predstavila MOOC tečajeve i njene najpopularnije izdanke (Courseru, EdX) publici je pokazala nekoliko zanimljivih i besplatnih online predavanja za sve koji bi se željeli priključiti ovom trendu. Slaganje jednostavnih računala, leteći dronovi, prijenos bežične mreže, senzori, upravljanje u 3D prostoru... sve to možete savladati uz puno truda, volje i malo slobodnog vremena.
Nakon nje su Marina Petrović i Hajdana Rukavina predstavile Crowdfunding Academy, u organizaciji Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) i Brodotoa. Njezin je cilj da se preko 10 perspektivnih startupova demistificira crowdfunding, i to kroz tri radionice: jednoj namijenjenom općenitim informacijama, jednoj marketingu, a jednoj sitnim detaljima u provedbi kampanje. Prijava za projekte traje do 15. svibnja i nije važno u koju vrstu spada vaš projekt, nego da imate realne ciljeve i jasnu viziju. Inače, UNDP je već ranije organizirao uspješnu crowdfunding kampanju za energetski neovisnu školu u Ostrogu.
Željko Krnjajić, Nenad Grujić i Mladen Matošević su predstavili svoj proizvod: proto - e pločicu s kojom su krenuli u crowdfunding kampanju. Iako ona nudi mnogo iskusnim entuzijastima, osnivači su bez pripremljenog marketinga krenuli u kampanju na IndieGoGo i dosad skupili oko 900 kuna za razvoj. Inače, proto - e pločica kompatibilna je s Arduinom i Leonardom, a na nju se mogu lemiti Surface Mount Deviceovi i Through Hole elementi, zbog čega u kratkom vremenu možete postati funkcionalna, a na predavanju je Željko Krnjajić predstavio njezinu primjenu u praksi: jednostavan mjerač temperature i vlage napravljen s proto - e pločicom.
Uz to, nedavno raspisan HT-ov natječaj Zid poslovnog uspjeha je dokaz da je krajnje vrijeme za početak eksperimentiranja s ESP8266 čipovima i srodnom elektronikom. Najbolja IoT ideja će na natječaju osvojiti oglašivačku kampanju u vrijednosti od 230 tisuća kuna, a prijave traju do 25. svibnja. Do istog datuma se možete prijaviti na ChallengeUp!, hardverski inkubator koji sponzoriraju hub:rauma (Deutsche Telekom), Intel i Cisco.
Nadamo se da će na sljedećem Hardware Wednesdayu, koji bi se trebao održati krajem lipnja ili početkom srpnja, biti još više sličnih projekata.
Vezani članci
- Kripto startup Revuto pokreće crowdfunding kampanju
- Algebra najavljuje besplatne trodnevne bootcampove za srednjoškolce koji žele naučiti više o tehnologiji i poduzetništvu
- CircuitMess Alberta Gajšaka opet rastura na Kickstarteru
- Dražen Oreščanin: Dan poslije COVID-19 je dobra prilika za IT
- Platforma FUNDERBEAM omogućila pivovari Medvedgrad otvaranje novih značajnih proizvodnih kapaciteta