Kako poslovati u Velikoj Britaniji - dojmovi iz prve ruke Istaknuto
Hrvatski poduzetnik Damir Sabol i Dženan Lojo, direktor tvrtke TIS - Objektni informacijski sustavi, na zadnjem CISEx Friday okupljanju u Zagrebu su kolegama izvoznicima otkrili tajne uspjeha i skrivene zamke poslovanja u Velikoj Britaniji. Dodatnu pomoć u izlasku na to tržište ponudili su Vedrana Likan i Ivo Špigel iz BBCC-a te Helena Majetić iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova.
Zbog smanjenog opsega administracije i negativne poduzetničke klime u Hrvatskoj, sve više poduzetnika okreće se poslovanju u inozemstvu. Zbog niske jezične barijere, jednostavnog poslovanja, ali i samog imidža, kao jedno od najprivlačnijih odredišta nameće se Velika Britanija. Na zadnjem CISEx Fridayu upravo je poslovanje u Velikoj Britaniji bila glavna tema okupljanja izvoznika softvera.
Bez velikih ulaganja nema velike dobiti
Dženan Lojo iz TIS Grupe bio je oduševljen brzinom otvaranja podružnice Bluebird IT Solutions u Velikoj Britaniji, koja se primarno bavi prodajom Managed File Transfer i B2B softvera manjim korisnicima, no novci nisu samo tako počeli stizati na račun. U tvrtku su prvo uložili 100 tisuća funti: "Tvrtku u Velikoj Britaniji smo otvorili kao investiciju, dakle prije nego što smo napravili prvu prodaju i dobili prvi ugovor. Logično, troškovi osoblja te svi ostali operativni troškovi su u Velikoj Britaniji daleko veći nego u Hrvatskoj pa je i početno ulaganje moralo biti sukladno tome." Ipak, ulaganje im se isplatilo. Već u trećoj godini poslovanja uprihodili su preko milijun funti, a ovoj godini očekuju 20% rasta.
Osim troškova poslovanja, Velika Britanija ima visoki standard pa i to morate imati na umu kad zapošljavate novu radnu snagu ili se sami kanite preseliti tamo, potvrdio je Damir Sabol iz PhotoPaya. Mjesečni troškovi za firmu bez zaposlenih iznose oko 175 funti (malo više od 1800 kuna po današnjem tečaju).
S druge strane, Bluebird IT Solutions čini tim od 5 zaposlenika, a trenutno traže još jednog prodajnog predstavnika. Međutim, velik im je problem bio pronaći pravu radnu snagu. Nekoliko su puta mijenjali kompletno osoblje, kaže Lojo: "Ovo je već treća postava tvrtke Bluebird IT Solutions, jedino je direktorica ista od prvog dana i u nju imamo potpuno povjerenje."
Budući da ni domaći stručnjaci nisu imuni na zov rada u inozemstvu, pitali smo Loju kako se hrvaju s time: "Mi pokušavamo zadržati hrvatsku pamet u Hrvatskoj te omogućiti hrvatskim konzultantima da ostanu u Hrvatskoj, a sudjeluju na velikim svjetskim projektima i steknu zavidna znanja i iskustva. No, u slučaju da netko od domaćih zaposlenika ipak odluči dugoročnije promijeniti sredinu, potrudit ćemo se zadržati pouzdanog i poznatog djelatnika kroz posao u Velikoj Britaniji ako smo u mogućnosti. Jedan takav slučaj smo riješili na obostrano zadovoljstvo i sada u Bluebirdu imamo i jednog zaposlenika koji je prešao iz TIS-a."
Za razliku od hrvatskog tržišta, na kompetitivnu britansku scenu ne možete zakoračiti s "jednim rješenjem za sve", već morate odabrati nišu, specijalizirati se za određeno područje i u tome postati najbolji, zaključili smo slušajući predavanja i savjete Loje i Sabola.
Nažalost, Vedrana Likan i Ivo Špigel iz novoosnovanog British Business Centre Croatia (BBCC), potvrdili su da vlada veći interes Britanaca za uspješnim hrvatskim startupovima i firmama, nego britanskih investitora za ulaganje u Hrvatsku. No oni su spremni pomoći koliko mogu. Pomoć je ponudilo i Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, i to u obliku pronalaska poslovnih partnera i pristupa bazama podataka. Za kraj, Vedran Đidara iz HAMAG - BICRO - a je predstavio Pre-Seed fond za startupove, gdje bi firme prepoznate od venture kapitalista mogle dobiti bespovratna sredstva.
Vezani članci
- Suosnivač tvrtke Sofascore i predsjednik CISEx-a Ivan Bešlić predviđa tech trendove za 2025.
- Cybersecurity uz bok klimatskim promjenama i visokim troškovima života po pitanju važnosti
- Uspješno završeno treće izdanje The Geek Gatheringa: Dva dana učenja, inovacija i tech trendova
- Networking konferencija Alumnijada 2024: Platforma za budućnost
- Rast prometa stranih igrača i sigurnosni rizici u fokusu