Biz Tech web portal powered by vidi logo2

90 posto elektroničkog otpada se proda na crnom tržištu Istaknuto

Ilustracija Ilustracija

Program za zaštitu okoliša Ujedinjenih naroda je 12. svibnja izdao opsežnu analizu o gorućem problemu ilegalne preprodaje i švercanja elektroničkog otpada, najčešće u siromašne zemlje trećeg svijeta. Naime, 90 posto sveg elektroničkog otpada koji se danas na svijetu baci završi bačen negdje u nerazvijenom dijelu zemlje, i to najčešće u mjestima gdje je otpad, nažalost, najmanji problem. Trenutno su najveći proizvođači elektroničkog otpada Sjeverna Amerika i Europa, dok ih Kina sve brže sustiže. 

Elektronički je otpad na dobroj cijeni među švercerima jer se za tonu istog dobije oko 500 američkih dolara, a crna ekonomija na njegovoj preprodaji i ilegalnom bacanju godišnje zaradi oko 19 milijardi američkih dolara.

Zemlje u kojima najčešće završavaju naše stare baterije, monitori, fotoaparati ili mobiteli su Gana, Nigerija i Kongo. Velika odlagališta ilegalnog otpada su i Kina, Pakistan, Indija, Bangladeš i Vijetnam. Šverceri na sve moguće načine preprodaju otpad, a najčešće ih lažno označe kao sekundarne sirovine. Tako primjerice stare baterije označe kao miješani metal, dok katodne cijevi i monitore deklariraju kao komade starog metala. Otpad se iz Europe i Amerike najčešće prevozi u kamionima ili kontejnerskim brodovima prema švercerskim središtima u južnoj Aziji.

Ostali razlozi tako velikog postotka otpada na crnom tržištu su činjenica da mnogi elektronički uređaji u sebi sadrže vrijedne materijale koji se iz njih mogu izdvojiti, poput rijetkih metala, bakra pa čak i zlata. Uz to, šverceri često prevare odlagatelje i naplate sigurno odlaganje i reciklažu, ali ga na kraju ilegalno bace na najjeftiniju lokaciju.

U izvještaju su zemljama članicama poručili da pojačaju svjesnost i savjesnost o zbrinjavanju ove vrste otpada. Također savjetuju bilježenje kojim je putem i koliko elektroničkog otpada došlo u određenu zemlju te ima li njegovo bacanje veze s organiziranim kriminalom. Smatraju da treba pojačati međunarodno zakonodavstvo o zbrinjavanju ove vrste otpada jer ga je zbog razvoja tehnologije sve više - 41 milijuna tona godišnje - a do 2017. bi ga moglo biti oko 50 milijuna tona na godinu.

na vrh članka

Više...

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next