Kada će Europa oduzeti prevlast američkim startupima? Istaknuto
Europska je ekonomija generirala 17.3 bilijuna američkih dolara 2013. godine, više od Amerike koja je u istom razdoblju imala 16.8 bilijuna. Europa je drugo svjetsko najveće konzumerističko tržište na svijetu, u njoj živi 500 milijuna ljudi te je trećina od 100 najboljih svjetskih kompanija po vrijednosti na burzi europska. Kada pak govorimo o tehnološkim voditeljima i plodnom tlu za startupe, usprkos financijskim, intelektualnim i infrastrukturnim mogućnostima, Europa značajno zaostaje za Amerikom.
Američke su tehnološke kompanije vlasnici 79 posto tržišne kapitalizacije, dok europske drže tek četiri posto. Za veću pristutnost tech voditelja i u Europi, startupi moraju od samoga početka odlučiti da im je dio starog kontinenta jedino tržište. Postati prvak u današnjem "globalnom selu" je postalo samo zanimljiv koncept jer se pravi uspjeh mjeri globalnim uspjehom same kompanije.
Uz to, osnovna razlika između ova dva tržišta, koja su uvijek u nekoj vrsti prikrivene borbe, je činjenica da kada gledamo na Europu, vidimo više od 20 različitih jezika i kultura što sa sobom nosi određene vrste izazova kao što je prilagođavanje različitim administracijama te kulturnim, financijskim i ljudskim resursima, smatraju na The Next Webu.
Uz takve izazove, startupi se moraju prilagoditi multikulturalnom europskom tržištu. Nakon početnog izazova će im se biti puno lakše prilagoditi različitim stilovima vođenja menadžmenta što će i olakšati globalno širenje.
Vezani članci
- HAMAG-BICRO organizirao najveće pitch natjecanje u Hrvatskoj
- FER-ov Inovacijski centar Nikola Tesla kroz program Nuqleus osigurao 1,1 milijun eura za izgradnju hrvatskog startup ekosustava
- Globalna utrka u generativnoj AI: Kina vodi u korištenju, SAD u implementaciji, dok Europa kaska
- Nuqleus Demo Day: Startupi predstavili projekte u borbi za investicije
- Toyota ulaže 300 milijuna dolara u VC fondove za startupe u području klime i znanosti