Biz Tech web portal powered by vidi logo2

Treći dan 15. WinDaysa: Detaljan uvid u Windows 10 Istaknuto

Goran Medić sa Sveučilišta Algebra Goran Medić sa Sveučilišta Algebra

Na trećem danu 15. WinDaysa smo kroz četiri kraća predavanja i demonstracija stekli odličan dojam o tome što nas očekuje iz Redmonda u sljedećih par mjeseci, ali i u sljedećih nekoliko godina. 

Rad i razvoj Windows 10 aplikacija

Krenuli smo s predavanjem Andreja Radingera iz tvrtke Mobendo. Pružio je detaljan uvid u to kako Windows 10 aplikacije rade i kako se razvijaju za sve uređaje na kojima se pokreće unificirani Windows 10 OS. Temeljna ideja svega je da se aplikacija radi jednom, bez dodatnih "rekompajliranja" i "uštimavanja", te da se može pokrenuti na mobitelu, tabletu, računalu, pa čak i na Xbox Oneu.
Razlike u platformama se također uzimaju u obzir, pa se tako na nekima ukidaju neke funkcije aplikacije, primjerice slanje SMS poruka sa računala koje nema pristup spajanja na mobilnu mrežu. UAP tj. Universal App Platform, nosi common core, zajedničku jezgru te set funkcionalnosti za svoju platformu i set apstrakcija za druge platforme. Time je omogućen i development za Internet stvari uređaje, sa Windows 10 za IoT platformu. Razvoj aplikacije se i dalje vrši u Visual Studiu 2015 (minimalno update 2, u trenutku pisanja dostupan i update 6), a unutar Studia, moguće je mjenjati prikaz koda u različitim platformama.

Iako je i prijašnjim verzijama Visual Studia bilo moguće dodati responzivni dizajn, u novom je Studiu responzivni dizajn direktno integriran, bez potrebe za dodavanjem velike količine koda. UI se tako odmah prilagođava platformi tj. uređaju. Svi Windows Phone 8.1 uređaji će se moći direktno nadograditi na Windows 10, a nadogradnja aplikacija namijenjenih za 8.1 bi trebala proći bez problema. Ipak, biti će potrebno mijenjati malo koda. Problematičnije su Silverlight aplikacije, koje će trebati pisati iznova, putem XAML-a. Konačno, Windows je omogućio i integraciju split viewa, popularno nazvanog hamburger menu, neovisno o aplikaciji i platformi koju imamo, s čime dobivamo jednako korisničko iskustvo.

Microsoft i Internet of Things

Ivan Kardum iz Ekobita se na svom predavanju posvetio dostupnosti Windowsa 10 za Internet stvari uređaje. Već i ptice na grani znaju da je IoT sustav fizičkih objekata koje imaju integriraju tehnologiju za komuniciranje o internim stanjima uređaja (temperatura, jačina baterije...) te vanjskim uvjetima iz okoline (temperatura i vlaga zraka, kiselost tla itd). Gartner pretpostavlja da će do 2020. godine biti preko 26 milijardi uređaja spojenih na internet. To izgleda kao ogromna brojka, pogotovo kada se uzme u obzir da se misli samo na IoT uređaje, a ne na mobitele, tablete i računala. Ivan Karudm 26 milijardi uređaja smatra pretjeranim, što je i izrazio na okruglom stolu. Inače, Windows i IoT nisu nova priča. Microsoft je već dugo vremena radio na integraciji IoT uređaja s Windowsom, primjerice putem Windows embededa i micro c-a. Oni nisu u potpunosti prilagođeni IoT uređajima, developeri su ih uspjeli prenamijeniti za IoT. Windows još nije dostupan za Internet of Things uređaje, i sve što vidimo se još uvijek bazira na najavi. Trenutni demo, koji smo imali prilike vidjeti na prezentaciji, je bio na Windowsu 8.1.

Na predavanju smo također vidjeli Raspbery Pi 2. Teško je Pi nazvati IoT, budući da se radi o uređaju s grafičkim sustavom. Windowsi za Raspberry Pi, ali i IoT, neće biti isti Windowsi za sve, no bitno je napomenuti da se radi o istom Core OS-u. Neki IoT uređaji neće ni imati grafičko sučelje. Oni mogu samo prikupljati podatke, te ih slati dalje, primjerice u Azure, gdje se oni mogu dalje obrađivati. Podržani će biti i x86 i ARM procesori. Za primjer, IoT može biti i u olovci, ali i može sezati do velikih IoT postrojenja, kao upravljanje javnom rasvjetom.

Iako je Raspberry Pi noviji, višestruko snažniji i jeftiniji, Microsoft trenutno bazira svoj razvoj IoT softwarea na Intelovoj Gallileo platformi. Za njega je također dostupan i IoT image, baziran na Windowsu 8.1. Špekulira se da je Raspberry Pi više za hobi, dok je Intel Gallileo prilagođeniji za industrijske primjene. Bitna razlika između ova dva uređaja je Gallileov procesor koji je nešto stariji 32 bitni single core. Windowsi namijenjeni za njega su veoma "okljaštreni", do tolike mjere da nemaju niti UI. Na Gallileo se može spojiti putem Telnet protokola, preko kojega je moguće na njega slati i sa njega primati naredbe u C++. Windows 10 će biti kompatibilan i sa Alljoyn open source kmunikacijskim protokolom, koji će dozvoliti i interkomunikaciju svih uređaja.

Na tehnološkom demu smo imali prilike vidjeti kako programirati te kako s Gallilea primati podatke unutar Visual Studia 13. Prethodno je potrebno samo skinuti MyGallileo ekstenziju. Tada se unutar Visual Studia javlja mogućnost otvaranja Galileo Wiring Appa. Demo unit na sebi je imao DHT 11 senzor, koji je mjerio temperaturu zraka. Preko remote debuggera, spojili smo se na IoT uređaj, a unutar debuggera, mogli smo pratiti buildanje aplikacije, nakon čega nam se pojavio ispis temperature i vlažnosti zraka.20150423 121307
Intel Galileo ploča spojena na pinboard pokreće Windows 8.1. demo IoT, izvor: Ivan Luzar

Jedan za sve
Goran Medić, predavač i sistemac iz Učilišta Algebra, proveo nas je kroz glavne razlike u novoj verziji Windowsa 10. Iako smo mnogo toga već imali priliku vidjeti u VIDI-jevim testovima Windowsa 10, stekli smo uvid u Windows 10 sa stajališta IT Pro korisnika i sistemaša.

Ukratko, što je novo u Windows 10?
Nova je jedinstvena trgovina aplikacija, u kojoj se nalaze univerzalne aplikacije, za računala, tablete i mobitele, a njihova kupnja prenosi licencu na sve uređaje. Sitni detalji su napravljeni na poboljšanju touch i ne-touch uređaja, a glavna značajka je eliminacija dvojnog sučelja. Nema više modern i desktop verzije aplikacije (npr. Internet Explorer ili OneDrive), a aplikacija se sama i posve automatski prilagođava uređaju na kojem radi.

Windows postaje service, tj. poprima rolling release, dok se funkcionalnost naziva WaaS - Windows as a service. Jednom kada se pretplati, tj. kupi Windows, jednaka licenca će se moći koristiti godinama, bez novih major releasea. Na desktop uređaje se sele i funkcije s mobilnih, ponajviše Cortana glasovni asistent, battery saver i data sense. Hardverski zahtjevi ostaju isti kao i za Windows 8.1, a verzija za Raspberry Pi će biti posve besplatna.

Windows as a Service će nositi sa sobom i dvije vrste updateova: češće i rjeđe. Rjeđi su namijenjeni za računala specijalne namjene, pa ih ne treba updateati često. Primjerice, računalo za naplatu parkinga, kojem je to jedina namjena, se updatea svakih nekoliko godina samo s najvažnijim nadogradnjama.
Češće updateove, za računala koja nisu Mission Critical (jedne namjene)će također biti moguće usporiti, odabiranjem long term servicinga, koji instalira samo kritične nadogradnje potrebne za rad. Nadogradnje Current Branch for Business će biti najprikladnije poslovnom svijetu. Tim će se računalima nuditi nadogradnje koje su provjerene i testirane na velikom broju uređaja, najćešće putem Windows Insider programa. Tokom korištenja računala, moguće je prebacivati tim nadogradnje koji će se instalirati, bez potrebe za reinstalacijom sustava.

Što se tiče sučelja, dodane su nove funkcije. Svi već znamo da se vraća Start Meni, unutar kojeg će biti i integrirane nekadašnje Modern UI aplikacije. Task view dodaje dodatne virtualne radne površine, koje će se moći prebacivati vrlo brzo i lako, čak putem tipkovničkih kratica. Time gotovo da se dobiva odvojeno računalo za posao, a odvojeno računalo za razonodu. 

Sve u svemu, kroz ova tri predavanja smo saznali neke nove stvari, a neke već viđene smo imali prilike vidjeti u praktičnom smislu na demonstraciji. Promjene na Windowsu 10 su velike i dobro došle, te ispravljaju sve boljke koje smo imali na Windowsu 8.1.

na vrh članka

Više...

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next